Advokát obvinený z extrémizmu nebude stíhaný väzobne

SlovenskoSpravodajstvo

Predseda Slovenskej advokátskej komory mu pozastavil výkon advokácie.

Senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) dnes (10.6.) na svojom neverejnom zasadnutí rozhodol, že advokát František P., ktorý je obvinený z extrémistických trestných činov, nebude stíhaný na slobode. „NS SR, ako súd sťažnostný, na dnešnom neverejnom zasadnutí napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zrušil, nakoľko u obvineného Františka P. nezistil dôvody väzby podľa paragrafu 71 odseku 1 písmena b a c Trestného poriadku,“ informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Polícia po akcii s názvom Plukovník obvinila Františka P. ŠTS 25. mája rozhodol o jeho vzatí do väzby. „Sudca pre prípravné konanie ŠTS pracovisko Banská Bystrica, rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka P. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Obvinený podal proti tomu sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR,“ uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Foto
Najvyšší súd Slovenskej republiky / TASR

„Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry obvinil muža z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a z prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov,“ skonštatovala polícia.

Predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec v pondelok (3.6.) pozastavil výkon advokácie Františkovi P. Obvinený bol totiž vzatý do väzby, čo je podľa zákona o advokácii dôvodom pozastavenia advokácie povinne, bez možnosti úvahy. František P. v minulosti zastupoval ako obhajca v trestných veciach napríklad na doživotný trest odňatia slobody odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka či poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka. Polícia počas razie v jeho dome našla viacero predmetov s fašistickou symbolikou. Okrem toho sa mal advokát odfotiť v nacistickej uniforme.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre