Africký mor ošípaných zaznamenali na maďarsko-slovenských hraniciach. Košice sú v „nárazníkovej zóne“

VýchodSpravodajstvo

Africký mor ošípaných je nevyliečiteľná choroba a ak by sa na chovnej farme našiel potvrdený prípad vírusu, bolo by nevyhnutné všetky ošípané na farme utratiť.

Maďarskí veterinári informovali minulý týždeň slovenské štátne orgány o mŕtvom diviakovi, ktorý bol pozitívne testovaný na africký mor ošípaných. Našli ho len 400 metrov od slovenských hraníc v lokalite obce Hangony. Slovenská poľovnícka komora už vyzvala poľovníkov, aby intenzívnym lovom znižovali početnosť diviačej zveri.

„V súvislosti s posledným výskytom afrického moru ošípaných v Maďarsku je riziko prenesenia vírusu na Slovensko pomerne vysoké, keďže diviak bol nájdený v oblasti s vysokým výskytom lesnej zveri. Je možné, že pri migrácii diviakov sa niektoré dostanú aj na Slovensko,“ priblížil situáciu riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky Jozef Bíreš.

Vírus sa ale týka aj organizovaného chovu ošípaných. „Vírus sa prenáša rôznym spôsobom, z toho dôvodu sme vyzvali chovateľov ošípaných, aby uplatňovali prísne bezpečnostné opatrenia, čo sa týka pohybu ľudí, aj zvierat v chovných staniciach. Na farmy nesmú vstupovať nepovolané osoby a vozidlá, ktoré vchádzajú do farmy, musia byť dezinfikované. Tento mor je veľmi odolný vo vonkajšom prostredí, takže prevencia je veľmi dôležitá,“ dodal Bíreš.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Africký mor ošípaných je nevyliečiteľná choroba a ak by sa na chovnej farme našiel potvrdený prípad vírusu, bolo by nevyhnutné všetky ošípané na farme utratiť. Smer šírenia nákazy, ani intenzita sa odhadnúť nedá. „Závisí to od pohybu diviakov. Štatisticky sa nákaza šíri jeden kilometer za mesiac, ale ak je diviak hnaný, prejde za deň aj 20 kilometrov. Posledný prípad vírusu v Maďarsku zaregistrovali 35 kilometrov od predošlého náleziska, takže odhady sú nepresné. Že sa nákaza objaví o týždeň v okolí Košíc, nie je pravdepodobné, no ani vylúčené,“ predpokladá Bíreš.

Na túto situáciu reagujú chovné farmy pri maďarských hraniciach po celej južnej hranici, ktorá je zaradená do takzvanej „nárazníkovej zóny“ a platia v nej zvýšené opatrenia. „Pri chove v našom poľnohospodárskom družstve v Drienovci dodržiavame hygienické nariadenia, no udalosti posledných dní nás nútia, aby sme k nim pristupovali s maximálnou dôslednosťou. Pred vstupom na farmu si dezinfikujeme obuv vo vode s vápnom a rovnaký postup platí aj pre vozidlá, ktorým takýmto spôsobom dezinfikujeme pneumatiky,“ povedal pre Košice Online predseda predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva Drienovec Ladislav Gergely.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre