Aj počas pandémie môžete spoznávať experimenty vesmírneho výskumu

KošiceZaujímavosti

Prednášky sa uskutočňujú online formou každý druhý a štvrtý týždeň v mesiaci.

V rámci projektu Space Fórum Technickej Univerzity v Košiciach sa v stredu (15.4.) uskutočnil ďalší webinár zo série prednášok o vybraných experimentoch súčasného vesmírneho výskumu. Prednášajúcimi sú poprední predstavitelia týchto experimentov z rôznych kútov sveta. Stredajšia prednáška bola venovaná unikátnemu observatóriu SOFIA.

„SOFIA je unikátny experiment tým, že je to kombinácia prístupov, ktoré sa používajú pre pozorovanie miest v pozemných pozorovaniach a vesmírnych pozorovaniach. SOFIA je kompromisom medzi týmito dvoma prístupmi. Je lietajúcim observatóriom, to znamená do Boeingu 747 dali teleskop, ktorý je dvadsaťtonový a jeho výhoda je tá, že letí nad väčšinou vodnej pary v atmosfére, čo je pre infračervený teleskop veľká výhoda,“ vysvetlil astrofyzik Pavol Bobik.

Foto
Boeing 747 so SOFIOU / facebook.com/TUKESpaceForum

SOFIA zachytáva infračervené žiarenie, ktoré zo zeme bežné nie je možné pozorovať. Ako uviedol Bobik, výhodou oproti vesmírnym, ale i pozemným teleskopom je aj možnosť častejšie meniť súčasti teleskopu:

„Na SOFII môžete vymieňať časti detektora, to vo vesmíre môžete tiež, ale je to veľmi, veľmi drahé. Tu Boeing 747 pristane a vymenia to. SOFIA má v sebe výhody vesmírnych observatórií, lebo lieta v dostatočnej výške, čiže tá atmosféra ju veľmi ovplyvňuje a zároveň má v sebe výhody pozemných observatórií, že môže mať väčšiu aparatúru a môže ju meniť a modifikovať, priamo ju môže optimalizovať na jednotlivé merania. Vyslovene je stavaná na to, že zachytí to, čo potrebujú.“

Projekt je podporovaný Európskou vesmírnou agentúrou ESA pre zvýšenie povedomia o vesmírnom výskume a technológiách s ním spojených a prednášky sa uskutočňujú online formou každý druhý a štvrtý týždeň v mesiaci.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre