Akademický Prešov vstúpil do novej päťdesiatky

PrešovKultúra

Zúčastní sa ho viac ako dvesto účinkujúcich zo Slovenska, ale aj zahraničia.

Súťaž amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska začal písať už 51. ročník svojej existencie. Festival otvoril v nedeľu (23.4.) večer rektor Prešovskej univerzity (PU) Peter Kónya v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského (DJZ). Po slávnostnom ceremoniáli sa na javisku predstavilo bratislavské Štúdio L + S s inscenáciou Starí majstri, v ktorej si zahral Milan Lasica a Martin Huba.

„Oficiálne otvárame festival predstavením Starí majstri holandského autora, ktorý tematizuje stretnutie dvoch bratov, ktorí sú obaja hercami. Jeden úspešný, druhý menej. Hra pomenúva rozličné podoby ich vzťahu a odkrýva vnútorné introspektívne poryvy, tie najhlbšie vnútorné poryvy človeka. Je to inscenácia, ktorá sa dostáva na dosky prešovského DJZ prvýkrát,“ priblížil jeden z organizátorov festivalu Miron Pukan.

Ako ďalej uviedol, inscenáciu zaradili do programu, aby sa festival neniesol len v alternatívnom duchu. Organizátori chceli zasiahnuť širšie publikum a širšiu kultúrnu verejnosť, nielen Prešovčanov, ale aj ľudí z okolia. V konečnom dôsledku sa im to aj podarilo, záujem o Lasicu a Hubu bol taký veľký, že niektorí si ich dvojhodinovú hru museli pozrieť „nastojáka“.

Foto
Akdemický Prešov potrvá až do piatku (28.4.) / facebook.com/AkademickyPresov

Zmes národov i kategórií

Akademický Prešov sa tento rok primárne zameriava na štyri základné kategórie – divadelnú činnosť, vlastnú literárnu tvorbu, umelecký preklad a krátkometrážny film. Je to zmes workshopov, seminárov, prednášok a samotnej súťaže v konkrétnych kategóriách.

„Do tohtoročného programu boli zaradení vysokoškoláci z celého Slovenska, a to z Bratislavy, Nitry, Banskej Bystrice, Košíc a Prešova. Súťaží deväť študentských súborov, pričom samozrejme vždy pozývame na Akademický Prešov aj profesionálne súbory, zväčša alternatívneho typu zo zahraničia,“ ozrejmil Pukan.

Na 51. ročník pozvanie prijali, okrem Štúdia L + S, aj divadelníci zo Spišského divadla či Divadla Commedia z Popradu. V rámci festivalu vystúpia aj súbory zo zahraničia, a to konkrétne z Českej republiky (Praha, Brno), Poľska (Rzeszów), Maďarska (Szeged), Spojeného kráľovstva (Londýn) i Litvy (Vilnius). Práve litovský súbor na čele s Mar Birute by mal byť podľa organizátorov veľkým zážitkom. Inscenáciu budú môcť diváci vidieť už dnes o 19 hod. na Veľkej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD).

Vtiahnuť diváka do komunikácie

Aj tohtoročný Akademický Prešov by sa mal niesť v znamení porovnávania ľudských myšlienok, foriem a emócií. Tie vznikajú podľa riaditeľa festivalu Karola Horáka z vlastných myšlienok a prežívaní. Teda hovoria o tom, akí sme a ako vnímame svet.

„Aby sme vtiahli diváka do komunikácie, musíme nájsť taký jazyk, v ktorom by bola vzájomná odlišnosť na druhej strane u diváka intenzívne prijímaná, navyše, obohatená o svedectvo príjemcu. Často očakávame stotožnenie sa diváka s tým, čo cítime my. Možno z týchto stretnutí budeme odchádzať bohatší o nové informácie, o nás samotných, a teda – dotkneme sa pravdy o človeku,“ poznamenal Horák.

Ako za organizačný tím ďalej uviedol, verí, že na tohtoročnom Akademickom Prešove svet divadla roztvorí na oboch stranách rampy závažná komunikácia o nich samotných. O ich ťažkostiach, radostiach, traumách, obavách i nádejach.

Na festivale vystúpi zhruba 150 súťažiacich v rámci študentských divadiel. Dohromady to bude približne 210 účinkujúcich. Akademický Prešov funguje od roku 1966, tento rok sa bude konať už päťdesiaty krát, a to 23. - 28. apríla v Prešove.

 

Autor: LEA HEILOVÁ

Komentáre