Ako sa najrýchlejšie dostanete do centra Košíc?

SlovenskoSpravodajstvo

Týždeň mobility nás núti zamyslieť sa nad tým, ako, kedy a akou rýchlosťou cestujeme.

Väčšina z nás pozná rána plné zhonu, kedy je každá minúta dobrá. V takých chvíľach je najdôležitejšie vedieť, ako sa do práce či školy dostať čo najrýchlejšie a zredukovať tak časový zhon. V rámci týždňa mobility sa v dnešnej rannej špičke snažili do centra dostať autobus, električka, automobil, bicykel a kolobežka v súťaži Kto skôr.

Štart bol pri Spoločenskom pavilóne na Triede SNP, odtiaľ sa mali súťažiaci dostať čo najskôr na Námestie osloboditeľov. Najrýchlejší bol cyklista Martin Peterík, ktorý trať zvládol za 7 minút a 9 sekúnd. Ako spokojne uviedol po svojom víťazstve, jazdil tempom, ktoré by mal bez problémov zvládnuť každý cyklista a dodržiaval dopravné predpisy.

V rámci týždňa mobility sa v dnešnej rannej špičke snažili do centra autobus, električka, automobil, bicykel a kolobežka / kosice.sk

Druhá, v čase 8 minút a 59 sekúnd prišla električka. Tretí najlepší čas, 10 minút a 2 sekundy mal autobus, v ktorom sa priviezol do cieľa riaditeľ magistrátu Marcel Čop. Na štvrtej priečke skončila kolobežka, jej výsledný čas bol 10 minút a 26 sekúnd. Posledný skončil s časom 12 minút a 26 sekúnd automobil. Možno aj preto, lebo vodič musel vozidlo riadne zaparkovať na parkovisku, kúpiť si parkovací lístok a až potom prišiel pešo do cieľa.

„Električka, v ktorej som cestoval na Námestie osloboditeľov mala preferenciu, čím sme získali asi 20 až 30 percent času k dobru oproti času, za aký električka príde na námestie bez preferencie. Chceme, aby to takto s preferenciami električiek fungovalo reálne v celom meste najneskôr do konca tohto roka. Čaká nás ešte dlhá cesta, ale naším cieľom je, aby sa cestujúci v MHD cítili bezpečne, komfortne, aby sa vždy rýchlo a načas dostali či už do práce, alebo za svojimi záujmami,“ uviedol po skončení súťaže primátor.

Autor: MARTIN MAJDÁK