Aplikácia košických študentov umožňuje zrakovo znevýhodneným plnohodnotnú návštevu múzea

KošiceSpravodajstvo

Súčasťou aplikácie je aj zvukový sprievodca.

V expozícii Rodošto Východoslovenského múzea v Košiciach dnes (11.12.) bola slávnostne zavedená a spustená aplikácia Sám v múzeu, ktorú vyvinula trojica študentov Technickej univerzity v Košiciach, Veronika Matejová, Filip Hudzík a Marek Haluška. Technologická novinka dokáže určiť polohu návštevníka v múzeu, čo umožňuje hendikepovaným návštevníkom ľahšie sa orientovať v interiéri. Súčasťou aplikácie je aj zvukový sprievodca, ktorý zdravotne znevýhodneným návštevníkom komentuje vystavené exponáty. „Táto aplikácia je prínosom pre nevidiacich a slabozrakých ľudí, ktorí navštívia tieto priestory. Umožňuje im to plnohodnotnejšie navštíviť, respektíve vnímať expozíciu a vystavené exponáty,“ uviedol pre Košice Online Ján Podolínsky z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorý sa podieľal na vývoji a testovaní novinky.

Foto
Ján Podolínsky s novou mobilnou aplikáciou Sám v múzeu / TASR

Aplikácia je aktívnym pomocníkom pre ľudí so zrakovým znevýhodnením. Prvotná myšlienka bola však trochu iná. „Nápad vznikol na minuloročnom Hackathone. Vtedy sme chceli toto riešenie aplikovať do verejných budov, ako sú napríklad nemocnice. Odvtedy sme rok na tom pracovali. Zistili sme, že je napríklad veľmi komplikované riešiť to vo verejných budovách a v takýchto inštitúciách. Naskytla sa nám možnosť implementovať tento nápad práve vo Východoslovenskom múzeu v časti Rodošto,“ vysvetlil jeden zo študentov Marek Haluška.

Slávnostného spustenia aplikácie sa zúčastnil aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „Pomáhame hendikepovaným ľuďom o trošku im uľahčiť, zjednodušiť a skvalitniť ich život. Verím, že táto aplikácia a táto technológia je pilotným projektom v jednom našom zariadení a časom bude aj v ďalších zariadeniach tak, aby život hendikepovaných bol jednoduchší a kvalitnejší aj v iných našich kultúrnych zariadeniach,“ skonštatoval Trnka.

Účelom aplikácie Sám v múzeu je snaha zdôrazniť, že aj slabozraký či nevidiaci človek sa môže sám zúčastniť prehliadky múzea a spoznať vystavené exponáty. „Táto technológia má veľký potenciál. Napríklad vo verejných priestoroch by mohli byť vybavené takýmito senzormi. Nevidiaci človek vstúpi dovnútra a aplikácia mu povie, že informačný pult je päť metrov vľavo, k výťahom postupujte rovno,“ uzavrel Podolínsky.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre