Archeológovia našli v obišovskom kostole zakopaný poklad

VýchodZaujímavosti

Mince boli razené v Košiciach, v Smolníku či v Banskej Štiavnici.

V Kostole Ružencovej Panny Márie v Obišovciach v okrese Košice-okolie sa našiel zakopaný poklad mincí. Archeológovia ho objavili počas februárového výskumu základov zaniknutého renesančného kostola. Ako uviedli Martin Pristáš z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Košice a Peter Šimčík z archeologickej spoločnosti Triglav, viac ako päťsto kusov mincí bolo zakopaných najskôr začiatkom 18. storočia.

Poklad sa nachádzal pod maltovým lôžkom pôvodnej kamennej podlahy v keramickom hrnčeku, ktorý bol prikrytý malou kamennou platňou. Väčšinu mincí tvorili banícke výplatné známky, pričom tie strieborné boli zvlášť zabalené, a to pravdepodobne do ľanovej tkaniny.

Foto
Poklad mincí / KPÚ Košice

„Mince datujú zakopanie tohto pomerne rozsiahleho pokladu najskôr do roku 1702,“ uviedli archeológovia s tým, že boli razené v Košiciach, v Smolníku či v Banskej Štiavnici. To je znakom putovania veriacich, ktorí v kostole nechali svoje milodary. Ako dodali archeológovia, súčasťou pokladu sú aj poľské razby:

„Preto je pravdepodobné, že kňaz, ktorý mal v správe kostol a farnosť v čase opätovných nepokojov, tieto nahromadené finančné prostriedky ukryl pod podlahou pred povstalcami a časom odišiel. Viac sa zrejme nevrátil a o poklade pod podlahou nikomu nepovedal a vďaka tomu sa nám tento nesporne unikátny poklad vysokej numizmatickej a historickej hodnoty zachoval.“

Pristáš skonštatoval, že v týchto dňoch sa realizuje odborné spracovanie a konzervovanie nálezu a vyhodnocovanie celého archeologického výskumu: „Po odovzdaní nálezovej správy preberie v zmysle pamiatkového zákona správu nálezu Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, ktorý určí, kde bude nález umiestnený. V takýchto prípadoch je vždy snaha, aby nález ostal prezentovaný pre verejnosť v regióne, kde bol nájdený.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre