Austrália zdolala Tunisko, v drese Francúzov úradoval Mbappe, Messi zachránil Argentínu

SvetŠport

Futbalisti Austrálie zvíťazili vo svojom druhom zápase na 22. majstrovstvách sveta v D-skupine nad Tuniskom 1:0. Stretnutie rozhodol v 23. minúte útočník Mitchell Duke, ktorý hlavičkou prekonal brankára Aymena Dahmena.

Foto
Mathew Leckie medzi Tunisanmi Ellyesom Skhirim a Wahbi Khazrim / TASR

Austrálčania vyhrali na MS po siedmich dueloch a dosiahli len tretí triumf v histórii, po ktorom oživili šance na postup do osemfinále. Tunisko sa pri doterajších piatich účastiach na MS ešte ani raz nedostalo zo základnej skupiny a po prehre im patrí posledné 4. miesto v tabuľke "déčka" so ziskom jedného bodu.

D-skupina, 2. kolo:
      Tunisko - Austrália 0:1 (0:1)
      Gól: 23. Duke, ŽK: Laidouni, Abdi, Sassi (všetci Tunisko). Rozhodovali: Siebert - Foltyn, Seidel (všetci Nem.), 41.823 divákov.
      Tunisko: Dahmen - Bronn (73. Kechrida), Meriah, Talbi - Dräger (46. Sassi), Skhiri, Laidouni (67. Khazri), Abdi - Sliti, Jebali (73. Khenissi), Msakni
      Austrália: Ryan - Karacic (75. Degenek), Souttar, Rowles, Behich - Leckie (85. Baccus), Irvine, Mooy, Goodwin (85. Mabil) - Duke (64. MacLaren), McGree (64. Hrustic)

Prvý náznak šance si vytvorilo Tunisko v 19. minúte zápasu, keď sa dostal do útoku Jebali a prihral loptu do šestnástky Msaknimu. Ten sa však nakoniec nedostal k zakončeniu. Ako prví sa napokon presadili Austrálčania, keď Goodwin poslal center z ľavej strany a napriek tomu, že ho Tunisania zblokovali, dostal sa až k Mitchellovi Dukemu. Útočník poslal hlavičkou loptu za brankára Dahmena a otvoril skóre stretnutia. Africký tím mohla vyrovnať v 41. minúte, keď sa dostal do úniku Jebali, ktorý síce nezakončil, ale lopta sa dostala k Drägerovi. Jeho zakončenie však zblokoval Souttar. V nadstavenom čase sa Tunisania dostali do najväčšej možnosti streliť gól, no Msakni po prihrávke Jebaliho mieril len tesne vedľa pravej žrde.
      Reprezentanti Tuniska pokračovali v aktivite aj v druhej časti s cieľom vyrovnať. Austrálčania však čakali na šance z protiútokov a k jednej sa dostali v 71. minúte, keď striedajúci MacLaren prihral Leckiemu pred brankára Dahmena, no ten tesne nedosiahol na loptu. Brankár Ryan čakal 70 minút na zákrok, ale potom musel predviesť dva dôležité proti tuniskému kapitánovi Msaknimu. Austrálčania si už udržali náskok do konca, napriek tomu, že v streleckých pokusoch za súperom zaostali.

Mitchell Duke, strelec austrálskeho gólu: "Nemám slov. Je to pre mňa, moju rodinu a celý tím veľmi dôležitý okamih, ale čaká náš ešte jeden zápas, ktorý potrebujeme vyhrať. Nedá sa to popísať, mám radosť, že sme to zvládli."
Jalel Kadri, tréner Tuniska: "Myslím si, že sme si nezaslúžili prehrať, len sme neboli dostatočne efektívni. Máme pred sebou ešte jeden zápas. Samozrejme, Francúzsko je nesmierne silné, ale na tomto šampionáte už veľké tímy prehrali."

Foto
Piotr Zielinski strieľa prvý gól zápasu / TASR

Szczesny zneškodnil Saudom penaltu: "Nebola dobre kopnutá"

Poliaci triumfovali vo svojom druhom zápase na MS  nad Saudskou Arábiou 2:0 a dostali sa priebežne na čelo C-skupiny. V 39. minúte sa presadil Piotr Zielinski a víťazstvo spečatil svojím prvým zásahom na svetových šampionátoch kanonier Robert Lewandowski v 82. minúte. Saudi nepremenili v prvom polčase za stavu 0:1 pokutový kop.

Lewandowski sa dočkal gólu vo svojom piatom dueli na MS a jeho tím si výrazne zlepšil pozíciu v boji o postup do osemfinále. Oporou bol brankár Wojciech Szczesny, ktorý okrem penalty zneškodnil viaceré ďalšie nebezpečné pokusy súpera. Saudská Arábia štartuje na šiestych MS, najlepšie si viedla v roku 1994, keď prehrala v osemfinále. Po sobote priebežne klesla na druhé miesto s tromi bodmi, ktoré senzačne získala v prvom stretnutí s Argentínou.

C-skupina, 2. kolo:
      Poľsko - Saudská Arábia 2:0 (1:0)
      Góly: 39. Zielinski, 82. Lewandowski, ŽK: Kiwior, Cash, Milik - Al-Malki, Al-Amri. Rozhodovali: Sampaio - Boschilia, Pires (všetci Braz.), 44.259 divákov.
      Poľsko: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski  – Krychowiak, Bielik – Milik (71. Piatek), Zielinski (63. Kaminski), Frankowski – Lewandowski
      Saudská Arábia: Al-Owais – Abdulhamid, Al-Amri, Al-Bulaihi, Al-Breik (65. Al-Ghanam) – Al-Malki (85. Al-Aboud) – Al-Najei (46. Al Abed, 90.+5 Bahbri), Kanno – Al-Buraikan, Al-Shehri (86. Ad-Dawsari), Al-Dawsari

Reprezentanti Saudskej Arábie začali v stretnutí lepšie a v 13. minúte Mohamed Kanno vystrelil z diaľky, brankár Wojciech Szczesny však vytiahol dôležitý zákrok. Poliaci si tiež vypracovali šancu, keď sa po rohovom kope dostal k hlavičke Krystian Bielik, ale dobre postavený útočník Al-Shehri zabránil gólu. V 39. minúte sa však dobre zorientoval pre bránkarom Mohammedom Al-Owaisom poľský kanonier Robert Lewandowski, našiel Piotra Zielinskeho a ten strelil svoj 10. gól v reprezentácii. Na konci prvého polčasu arbiter Sampaio aj s pomocou VAR-u ukázal na biely bod, no Saudi možnosť vyrovnať z pokutového kopu nevyužili. Salem Al-Dawsari ju nepremenil a z dorážky neuspel proti Szczesnemu ani Mohammed Al-Breik.
      V druhej časti boli naďalej viac aktívnejší Saudi a v 55. minúte mali opäť šancu. Feras Al-Buraikan sa dostal medzi poľských obrancov, no nedokázal zakončiť. Lopta sa však odrazila k Al-Dawsarimu, ale zblízka neprekonal Szczesneho. Poliaci robili chyby v obrane, napriek tomu sa dostali do stopercentných šancí. Przemyslaw Frankowski centroval z ľavej strany a našiel v šestnástke Arkadiusza Milika, ktorý hlavičkoval do brvna. Krátko potom trafil do žrde aj Lewandowski. Útočník FC Barcelona si to však vynahradil v 82. minúte stretnutia, keď využil obrovskú chybu Abdulelaha Almalkiho a sám pred brankárom spečatil triumf Poliakov.

Wojciech Szczesny, brankár Poľska: "Penalta nebola dobre kopnutá, ale pri dorážke bolo ich hráč už veľmi blízko pri mne. Mal som však šťastie. Musím povedať, že v priebehu zápasu sa mi nedarili odkopy, no pri góle to vyšlo. Bol to dlhý nákop, ktorý skončil gólom a mám z toho radosť."

Robert Lewandowski, útočník Poľska: "Som veľmi spokojný, že sme vyhrali. Strelil som gól a prihral na prvý. Hrali sme veľmi dobre v defenzíve, no proti Argentíne to bude ťažké stretnutie. Musíme byť trpezliví."

Herve Renard, tréner Saudskej Arábie: "Musíte byť efektívni, ale my sme neboli. Som však veľmi hrdý na svojich hráčov a ešte sme neskončili."

Foto
Kylian Mbappe strelil oba goly Francúzov / TASR

Francúzi spečatili postup

Futbalisti Francúzska zvíťazili nad Dánskom 2:1 a ako prvý tím si zaistili postup do osemfinále. O oba ich góly sa postaral Kylian Mbappe, za severanov skóroval Andreas Christensen.

Dáni tak nenadviazali na dve tohtoročné výhry nad úradujúcimi majstrami sveta. V Lige národov ich zdolali 2:1 v Paríži a 2:0 doma. Francúzsko zlomilo "prekliatie" šampiónov, Taliani (2010), Španieli (2014) ani Nemci (2018) po zisku titulu nepostúpil na ďalšom šampionáte zo skupiny.

Francúzi odohrajú záverečný skupinový duel v stredu o 16.00 h s Tuniskom, Dáni sa v priamom súboji o postup stretnú v rovnakom čase s Austráliou.

Francúzsko - Dánsko 2:1 (0:0)
      Góly: 61. a 86. Mbappe - 68. A. Christensen, ŽK: Kounde - A. Christensen, Cornelius. Rozhodovali: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všetci Poľ.), 42.860 divákov.
      Francúzsko: Lloris - Kounde, Varane (75. Konate), Upamecano, T. Hernandez - Tchouameni, Rabiot - Griezmann (90.+3 Fofana) - Dembele (75. Coman), Giroud (63. Thuram), Mbappe
      Dánsko: Schmeichel - Andersen, A. Christensen, Nelsson - Kristensen (90.+2 Bah), Höjbjerg, Eriksen, Maehle - Lindström (85. Jensen), Cornelius (46. Braithwaite), Damsgaard (74. Dolberg)

Deschamps spravil pred druhým stretnutím tri zmeny v zostave. Po zranení sa do nej vrátil obranca Varane, ktorý nahradil Konateho, naopak pre vážne zranenie vypadol L. Hernandez a na jeho miesto prišiel, tak ako v prvom zápase, brat Theo. Aj tretia zmena bola v obrane, keď Pavarda nahradil Kounde. Dánsky kouč Hjulmand spravil štyri zmeny oproti prvému stretnutiu, v útoku sa predstavili Lindström, Cornelius a Damsgaard, v obrane vymenil Kjaera Nelsson.

Dáni chceli nadviazať na dva tohtoročné triumfy nad Francúzmi v Lige národov (2:1, 2:0) a začali aktívne, no súperi ich do šancí nepustili. Prvá prišla v 13. minúte na druhej strane, po Griezmannovom centri a hlavičke Koundeho odvrátili loptu spred čiary dánski obrancovia. V 19. minúte zablokoval Varane v šestnástke Damsgaarda, ktorý sa tak nedostal k zakončeniu. Chvíľu na to poslal Griezmann dlhú prihrávku medzi dánskych obrancov a Christensenovi nezostávalo nič, ako faulom zastaviť rozbehnutého Mbappeho. Pol metra za ním boli ešte ďalší dvaja dánski hráči a tak rozhodca ukázal stopérovi len žltú kartu, i keď nebyť jeho zákroku, Mbappe by išiel sám na bránku. Nasledoval Dembeleho center a pri Rabiotovom hlavičkovom zakončení sa predviedol Schmeichel, ktorý vyrazil loptu na roh. Pomáhali mu aj spoluhráči, ktorí v nasledujúcich minútach zblokovali strely Koundeho, Dembeleho a ďalších. Severania výborne zhusťovali priestor pred šestnástkou i v nej. V 36. minúte im vyšla rýchla kontra, ale tiesnený Cornelius poslal prudkú strelu vedľa pravej žrde. V 40. minúte našiel Dembele v šestnástke úplne voľného Mbappeho, no kanonier v tutovke vysoko prestrelil. Francúzi v prvej polovici prestrieľali súpera 12:2, 2:0 na bránku.

Aj v úvode druhého dejstva boli o čosi aktívnejší Dáni, no bez väčších šancí. Postupne prebrali taktovku obhajcovia titulu a tak ako v prvom polčase, snažili sa preniknúť cez prehustenú obranu súpera. V 56. minúte sa Mbappe presadil v súboji na polovici ihriska s loptou prešiel až do zakončenia, ktoré Schmeichel poslal na roh. O pár minút neskôr Griezmann v tutovke prestrelil, no v 61. minúte to Francúzom už vyšlo a po akcii Mbappe - Hernandez - Mbappe otvorili skóre. Pre francúzskeho kanoniera to bol jubilejný 30. zásah v národnom drese. Dáni sa po inkasovanom góle vrhli do útoku, v 68. minúte si vybojovali roh a dokázali z neho vyrovnať. Eriksenov center predĺžil na prvej žrdi Andersen a nekrytý Christensen hlavou rozvlnil sieť - 1:1. O ďalších päť minút mohli byť už vo vedení, ale Lindström trafil vo veľkej šanci len do stredu bránky, kde bol pripravený Lloris. V 80. minúte sa predviedol akrobatickým zakončením Rabiot, ale tesne minul a o minútu neskôr dopadol rovnako v dobrej šanci Braithwaite. O triumfe Francúzska rozhodol Mbappe, ktorý sa v 86. minúte presadil po centri Griezmanna.

Argentína - Mexiko 2:0 v C-skupine - rozhodol Messiho gól

Futbalisti Argentíny zvíťazili v  zápase C-skupiny nad Mexikom 2:0 a udržali sa v hre o osemfinále. O góly sa postarali v 64. minúte kapitán Lionel Messi a v 87. Enzo Fernandez. Druhá Argentína má na konte tri body rovnako ako Saudská Arábia, Mexiko je posledné s jedným. Na čele je štvorbodové Poľsko.

Argentína sa v záverečnom skupinovom zápase stretne v stredu o 20.00 h s Poľskom, Mexiko nastúpi v rovnakom čase proti Saudskej Arábii.

"Albiceleste" tak v súboji s Mexikom neprehrali už jedenásť duelov za sebou od roku 2004 a zdolali ho vo všetkých štyroch vzájomných zápasoch na MS (1930, 2006, 2010, 2022). Mexiko neskórovalo v štyroch dueloch v sérii na svetových šampionátoch.

Andres Guardado nastúpil v základnej zostave Mexika a stal sa tak šiestym hráčom v histórii, ktorý si zahral na piatich majstrovstvách sveta. Pripojil sa ku krajanom Antoniovi Carbajalovi a Rafaelovi Márquezovi, okrem nich štartovali na piatich turnajoch aj Nemec Lothar Matthäus a Argentínčan Lionel Messi s Portugalčanom Cristianom Ronaldom.

Argentína - Mexiko 2:0 (0:0)
      Góly: 64. Messi, 87. Fernandez, ŽK: Montiel - Araujo, Gutierrez, Herrera, Alvarado. Rozhodovali: Orsato - Carbone, Giallatini (všetcu Tal.), 88.966 divákov.
      Argentína: E. Martinez - Montiel (63. Molina), Otamendi, Li. Martinez, Acuna - di Maria (69. Romero), de Paul, Rodriguez (57. Fernandez), Mac Allister (69. Palacios), - Messi, La. Martinez (63. Alvarez)
      Mexiko: Ochoa - Alvarez (66. Antuna), Araujo, Montes, Moreno, Gallardo - Chavez, Guardado (42. Gutierrez), Herrera - Lozano (73. Alvarado), Vega (66. Jimenez)

Argentínsky tréner Scaloni dal oproti predchádzajúcemu duelu do základu stopéra Li. Martineza a urobil ďalšie štyri zmeny. Na krajoch obrany nastúpili Acuna a Montiel a v strede poľa Mac Allister s Rodriguezom. Kouč Mexika Martino poslal oproti Poľsku do hry kapitána Guardada a bekov Arauja a Alvareza.

Mexičania nastúpili v rozostavení 5-3-2 s vysokým pressingom a v prvom polčase sa im darilo brzdiť ofenzívne snahy súpera. Argentínčania sa nedokázali vôbec presadiť, ani ich súperi vpredu veľa vody nenamútili a tak diváci na štadióne Lusail videli v úvodnej polhodine len jednu nepresnú strelu Mexika. Ani ďalšie minúty nepriniesli šance, len Messiho prudký center priamo na bránku, ktorý vyboxoval Ochoa. Argentínčania boli smerom dopredu bezradní, chýbala výstavba útoku a prekvapivé riešenia, ktoré by prerazili mexický blok. Úplne vypojený bol hviezdy Messi. V 41. minúte hlavičkoval La. Martinez v šestnástke vysoko nad. Mexický rekordér v počte zápasov Guardado vydržal na ihrisku do 42. minúty, keď ho vystriedal Gutierrez. Nového hráča ihneď po príchode na ihrisko fauloval Montiel a z následného priameho kopu takmer rozvlnil sieť Vega, no jeho pokus chytil E. Martinez.

Ani jeden tréner nepristúpil počas prestávky k striedaniu. Argentína mala v 51. minúte priamy kop z dobej pozície, ale ten poslal Messi vysoko nad. Následný prienik di Mariu po pravej strane a prihrávka do vápna sa strelou neskončili. Mexičania pokračovali v defenzívnom bloku a prakticky sa nepúšťali do útoku. Ten nechali len na Lozana s Vegom, ktorí sa snažili hroziť z brejkov. Nerozhodné skóre sa zmenilo z ničoho nič v 64. minúte. Messi prvýkrát v zápase zostal nepokrytý, osem metrov pred šestnástkou si spracoval prihrávku od di Mariu a presnou strelou po zemi k pravej žrdi, na ktorú nedočiahol Ochoa, poslal Argentínu do vedenia - 1:0. Mexiko zmenilo rozostavenie na 4-4-2 a oboch útočníkov nahradili Jimenez a Alvarado. Zmeny však veľký osoh nepriniesli a Mexičania si nedokázali vypracovať žiadne väčšie šance. Argentína sa v záverečných minútach sústredila na defenzívu a nepodnikala žiadne odvážne útoky. Jej víťazstvo definitívne spečatil v 87. minúte Fernandez, ktorý sa presadil peknou strelou po na krátko zahranom rohu. Na gól mu prihral Messi.

Lionel Messi, kapitán Argentíny: "Nebol to z našej strany ideálny výkon, ale vyhrali sme a to si veľmi ceníme. Bol to pre nás náročný duel, sami sme si to komplikovali. Najmä v prvom polčase nám chýbal lepší pohyb a situácie sme neriešili správne."

Gerardo Martino, tréner Mexika: "Messimu stačí dať trochu priestoru a hneď je to pre vás na škodu. V zápase sa to až tak často nestávalo, no dal gól a ten zmenil celý duel. Stále máme šancu postúpiť, musíme však skórovať. Verím, že našu intenzívnu prácu dokážeme zužitkovať a budeme späť v hre."
Lionel Scaloni, tréner Argentíny: "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Prvý polčas nebol dobrý z oboch strán. Cez prestávku sme urobili nejaké úpravy, chceli sme vytvoriť pre Lionela viac priestoru. Naše číslo desať potom urobilo to, v čom je najlepšie - dalo gól. Naši priaznivci si môžu začať turnaj užívať. My však musíme zostať nohami na zemi."