Bikesharing v Prešove: Požičaním bicykla pomôžete nielen planéte, ale aj tým, ktorí to potrebujú

PrešovZaujímavosti

Aj vy môžete bicyklovať za dobré skutky.

Do Prešova prichádza jedinečný projekt bikesharingu. Milovníci športu či ekológie môžu požičaním jedinečného bicykla pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Služba bikesharingu v metropole Šariša nie je podobná tej v Košiciach či v iných slovenských a európskych mestách. Ide o komunitný projekt, ktorý založila skupinka mladých ľudí. „Koncept projektu má pomáhať združovať neziskové organizácie, ktoré pomáhajú marginalizovaným skupinám žijúcim v Prešove, či sú to ľudia so zdravotným postihnutím, tam spolupracujeme s OZ Barlička, či sú to ľudia zo sociálne znevýhodnených skupín (OZ Podaj ďalej). Snažíme sa nejakým spôsobom spojiť tie komunity, urobiť platformu a ľudí z tej opačnej strany, zdravých a komfortne žijúcich motivovať nejakým spôsobom prispieť komunite,“ uviedla pre Košice Online koordinátorka projektu a riaditeľka neziskovej organizácie Greencubator Soňa Hatoková.

Foto
Autori projektu / Bicykluj za dobré skutky

Druhá stránka tejto služby je, samozrejme, tá ekologická, čo potvrdila aj Hatoková: „Mojím cieľom bolo to, aby si každý jedinec uvedomil, že aj jeho prínos je dôležitý a tým, že urobí voľbu, vyberie si bicykel ako dopravný prostriedok, napríklad ráno, keď ide do školy alebo do práce, tak už niečo zmenil. To, že niečo zmenil, sa aj dozvie, lebo naším cieľom je dať užívateľovi informáciu, koľko emisií bicyklovaním ušetril, a to prepočtom cez algoritmus.“

Projekt s názvom Bicykluj za dobré skutky bude oficiálne spustený už túto sobotu (25.5.). Každý bicykel a aj stojan je jedinečný, pretože ich ručne maľovali umelci z Prešova. „Momentálne máme dvadsať bicyklov. Tie sme v prvom rade odkúpili od združenia Vlk, ktorý nikdy nespí. Oni mali žlté bicykle v Kežmarku. Rozmontovali sme ich, celé sme ich vymaľovali a zmontovali späť. Trvalo to veľmi dlho. Každý bicykel je iný, každý je inak pomaľovaný. Každý bicykel si zobral jeden človek a maľoval ho. My sme tu mali akciu minulý rok v lete v auguste, kedy sa stretla komunita a umelci maľovali bicykle,“ vysvetlila Hatoková.

Foto
Jedinečný dizajn bicyklov / Bicykluj za dobré skutky

Keďže je to komunitný projekt, jeho súčasťou budú pravidelné stretnutia, v rámci ktorých sa záujemcovia dozvedia, ako sa zaregistrovať, ako používať aplikáciu či GPS zámky na PIN kód. Ako povedala Hatoková, vstupný registračný príspevok je 2,5 eur: „To je na to, aby sme mohli mať rozpočet na nejakú opravu bicyklov do budúcna. Potom chceme ľudí motivovať, aby robili dobré skutky. Jeden kredit má hodnotu 2,5 eur a je to hodnota jedného dobrého skutku. Užívateľ si vyberie, že či chce zaplatiť. Tie peniaze idú na nejakú zbierku. Momentálne máme vyhlásenú zbierku pre deti na detský tábor, ktorý pomáha deťom vyrovnať sa s nejakým traumatizujúcim zážitkom. Sú to deti, ktoré stratili rodičov alebo prechádzajú nejakou krízou. Chceme naozaj pomáhať skupinám žijúcim v Prešove, či nájsť ľudí, ktorí potrebujú pomôcť, či sú to združenia, môžu to byť rôzne aktivity.“

Užívateľ si môže vybrať, na ktorom dobrom skutku sa chce podieľať. „Máme zoznam dobrých skutkov, ktorý nie je definitívny, stále ho meníme a dopĺňame, či sú to aktivity v rámci výzvy Upracme si Slovensko, skrášľovania okolia alebo aktivity typu zaplatím a prispejem na zbierku, vždy si človek vie nájsť to, čo je jeho srdcu bližšie. Užívateľ si na webovej stránke nájde dobrý skutok, ktorý môže urobiť a za dobrý skutok dostane kredit na bicyklovanie,“ skonštatovala Hatoková s tým, že užívateľ si zbiera kredity sám: „Najprv dostane kupón, ktorým si v aplikácii dobije kredit. Keď si užívateľ požičia bicykel, prvá hodina bicyklovania je zdarma a až po prvej hodine odpočítavame ten kredit. Je to na začiatok nastavené tak, že tých 2,5 eur nie je taká suma, ktorá by človeku ublížila, ale je to suma, ktorá pomôže, či nám, alebo nejakým združeniam, keď nemá chuť alebo nemá čas venovať svoju voľnú sobotu napríklad na upratovanie na Sigorde. Aplikácia je prístupná na internete. Nie je to aplikácia, ktorú treba stiahnuť. Je to aplikácia, do ktorej sa dostanete cez našu facebookovú stránku alebo cez webovú stránku.“

Galéria k článku

Bicykluj za dobré skutky je komunitným projektom. Ako doplnila Hatoková, z tohto dôvodu je aj zložitejšia samotná registrácia: „My človeka musíme vidieť, stretnúť sa s ním, vedieť, o koho ide, lebo nemôže to fungovať anonymne. V tom prípade už to nie je komunita, už netvoríme komunitu. K dispozícii budú tri registračné centrá, v Prešovskej univerzite, v Mestskom informačnom centre a v OZ Barlička. Čiže človek vyplní registračný formulár, zaregistruje sa v registračnom centre, prípadne sa s nami spojí. Po osobnom stretnutí my mu verifikujeme účet a on môže používať bicykle, zbierať si kredity a bicyklovať. Je to systém, ktorý vyžaduje iný prístup. Chceme pracovať s ľuďmi, vysvetľovať im, čo ako funguje, byť s nimi v kontakte, socializovať skupiny a prepájať ich.“

Alternatívny dopravný prostriedok je potrebné nechať v jednom z troch stanovíšť. „Bicykel môže mať požičaný maximálne dvanásť hodín. Keďže je dvadsať bicyklov, tak budú skôr slúžiť na nejaký transport medzi stanovišťami. Keď si človek požičia bicykel a ide na nákup, stále má k dispozícii kód, ktorým ten bicykel má zamknúť, v aplikácii neoznačí bicykel ako vrátený, lebo ho stále má. Používa jeden kód, ktorý má z aplikácie a keď bicykel vráti na stanovište, bicykel vráti v aplikácii, zamkne ho kódom a môže si ho požičať druhý užívateľ. Keď si požičiam bicykel v stanovišti napríklad pri univerzite, bicyklujem sa napríklad desať minút, odídem napríklad na nákup a tam som polhodinu, tak mne sa ráta čas požičania, dokedy ten bicykel nezamknem v ďalšom stanovišti, čiže ho neoznačím v aplikácii, že je vrátený. Užívateľ potrebuje mať mobil a internet,“ uzavrela Hatoková.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre