Bratislavu bude viesť nový primátor Matúš Vallo

SlovenskoArchívKomunálne voľby 2018

Ako dopadli komunálne voľby v hlavnom meste Slovenska?

Novým primátorom hlavného mesta bude Matúš Vallo, ktorý jasným spôsobom zdolal svojich najväčších konkurentov. Vallo získal 58 578 hlasov, druhý Václav Mika 36 661, tretí skončil súčasný primátor Ivo Nesrovnal, ktorý získal 29 531 a štvrtý Ján Mrva so ziskom 27 689. V rámci Bratislavy prekročila volebná účasť 40 percent. Vallo kandidoval s podporou mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia. Mika sa spoločne s Nesrovnalom uchádzali o dôveru voličov ako nezávislí a Jána Mrvu podporovala široká koalícia prevažne opozičných strán.

„Keď sa pozrieme aj na iné krajské mestá, zdá sa, že nástup novej politickej generácie je nezastaviteľný. Viedli sme slušnú, transparentnú a kreatívnu kampaň. Rovnako transparentne ako kampaň chceme riadiť aj Bratislavu. Nastáva obdobie spolupráce. Vyzývam všetkých zapálených a aktívnych ľudí, aby sa pridali k nám,“ apeloval Vallo.

Foto
Novým primátorom hlavného mesta bude Matúš Vallo, ktorý jasným spôsobom zdolal svojich najväčších konkurentov / TASR

Ocenil, že podľa neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb bude viac ako štvrtina členov zastupiteľstva z jeho tímu. „Toto je veľká vec, ktorá v Bratislave dlhé roky nebola. Prinášame mestu novú energiu a nový pohľad. Bratislava si želá zmenu, a to nielen zmenu politikov, ale aj zmenu prístupu k mestu a k správe vecí verejných,“ dodal.

Bratislavské mestské časti budú mať podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov sobotných komunálnych volieb desať nových a sedem staronových starostov. Zmena na starostovskom poste nastane v najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka. Dosluhujúceho starostu Vladimíra Bajana, ktorý už na túto funkciu v týchto voľbách nekandidoval, nahradí Ján Hrčka (SaS, Nova, KDH, OKS a Sme rodina). Vo voľbách získal 32,68 percenta hlasov. Novou starostkou Starého Mesta bude Zuzana Aufrichtová (SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, OKS, Nova, Zmena zdola). Vo voľbách zvíťazila s 36,59 percentami hlasov aj nad súčasným staromestským starostom Radoslavom Števčíkom (nezávislý). Novým starostom Ružinova bude Martin Chren (nezávislý), ktorý získal podporu 34,21 percenta hlasov a vo voľbách porazil súčasného ružinovského starostu Dušana Pekára (KDH). 

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre