Britskí poslanci nesúhlasia s brexitom bez dohody. Odhlasovali ďalšiu prekážku

EurópaSpravodajstvo

Výsledok hlasovania je porážkou kabinetu Theresy Mayovej.

Poslanci britského parlamentu včera (8.1.) presadili novú prekážku pre takzvaný tvrdý brexit. Parlament nesúhlasí s tým, aby Veľká Británia opustila Európsku úniu bez dohody o budúcich vzťahoch. Výsledok hlasovania je vnímaný ako ďalšia porážka kabinetu britskej premiérky Theresy Mayovej.

Foto
Protesty pred budovou britského parlamentu / TASR

Dodatok rozpočtového zákona umožní parlamentu, aby vláde zakázal vyčleniť prostriedky na spustenie opatrení spojených s praktickou prípravou na vystúpenie Británie z Únie bez dohody. Vláda konzervatívcov bude na to potrebovať súhlas parlamentu, inak budú obmedzené niektoré jej právomoci v daňových otázkach.

Návrh dodatku rozpočtového zákona predložila poslankyňa Yvette Cooperová, pričom bol odhlasovaný v pomere hlasov 303 za a 296 proti. Okrem labouristov ho podporilo aj dvadsať konzervatívnych poslancov, a to vrátane bývalého ministra obrany Michaela Fallona a bývalej ministerky školstva Justine Greeningovej. Už o niekoľko dní sa uskutoční hlasovanie o dohode, ktorá upraví budúce vzťahy Británie s Úniou.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre