Bývalá riaditeľka prešovskej základnej školy je vinná z vydierania

PrešovSpravodajstvo

Súd uložil obžalovanej povinnosť nahradiť škodu poškodeným.

Okresný súd v Prešove dnes (15.4.) uznal vinnou bývalú riaditeľku Základnej školy na Sibírskej ulici Natáliu T., a to zo zločinu vydierania. „Uložil jej trest odňatia slobody v trvaní štyroch rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová. Súd uložil obžalovanej povinnosť nahradiť škodu poškodeným. Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné.

Bývalá riaditeľka školy bola obžalovaná z vydierania. Podľa prokuratúry mala nútiť štyri učiteľky, aby jej odvádzali na súkromný účet polovicu z ich osobných príplatkov a odmien. K trestnému činu malo dôjsť v rokoch 2012 – 2015. Následne jedna z poškodených podala trestné oznámenie. Exriaditeľka sa mala takýmto spôsobom obohatiť o viac ako osemtisíc eur.

Foto
Incident sa odohrával na Základnej škole na Sibírskej ulici / facebook.com/ZŠ-Sibírska-42-Prešov

Proces sa začal 24. marca 2017. Obžalovaná na prvom pojednávaní vyhlásila, že je nevinná a využila svoje právo nevypovedať. V prípravnom konaní uviedla, že v roku 2012 jej matka darovala vyše šesťtisíc eur. V tom čase poškodeným požičala rôzne sumy peňazí, ktoré jej potom mesačne splácali na účet. Učiteľky vypovedali, že sa cítia poškodené a o odmeny a príplatky sa museli deliť s riaditeľkou. Zároveň popreli, že by išlo o splácanie nejakých pôžičiek.

Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová na odporúčanie rady školy v novembri 2015 odvolala z funkcie Natáliu T. Bývalá riaditeľka bola dlhodobo práceneschopná. Mesto s ňou ukončilo pracovný pomer dohodou 28. februára 2017.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre