Češky zásluhou Strýcovej a Siniakovej vedú vo finále v Prahe 2:0

SvetŠport

Barbora Strýcová - Sofia Keninová 6:7 (5), 6:1, 6:4 za 166 minút, Kateřina Siniaková - Alison Riskeová 6:3, 7:6 (2) za 101 minút.

Stav 2:0 je po sobotňajších dvojhrách v rámci víkendového stretnutia Česko - USA v Prahe vo finále Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien. Domáce reprezentantky poslala do vedenia na tvrdom povrchu vo vypredanej hale O2 Arene so zápasovou kapacitou 10 700 miest dvojka ich zostavy Barbora Strýcová, ktorá prekonala jednotku súperiek Sofiu Keninovú po tuhom boji za 166 minút 6:7 (5), 6:1, 6:4 .Následne domáca Kateřina Siniaková zdolala Alison Riskeovú za 101 minút 6:3, 7:6 (2).

V nedeľu od 12.00 h SEČ sa postupne uskutočnia singlové súboje Siniaková - Keninová a Strýcová - Riskeová a potom príde na rad štvorhra, na ktorú kapitáni Petr Pála a Kathy Rinaldiová-Stunkelová pri piatkovom žrebe programu nahlásili páry Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková - Danielle Collinsová, Nicole Melicharová, majú však nárok na zmeny, 11. novembra sa to týka aj dvojhier.

Česká tenistka Kateřina Siniaková / TASR / AP

Tridsaťdvaročná Strýcová (33. v rebríčku WTA) a iba 19-ročná Keninová (52.) odohrali prvý vzájomný zápas. Úvodné dejstvo dospelo až do tajbrejku, v ktorom mala prekvapujúco navrch fedcupová debutantka Keninová, keď uspela v pomere 7:5. V druhom sete nevyužila Američanka ani jeden zo šiestich brejkbalov. Naopak, Strýcová premenila dve z troch ponúknutých možností na brejk a zvíťazila 6:1. Na začiatku tretieho setu bola lepšia česká tenistka, keď viedla 2:0 a neskôr aj 4:1. Američanka dokázala znížiť na 4:5. Strýcová však v ďalšej hre pri svojom podaní premenila hneď prvý mečbal a tešila sa z prvého bodu pre český tím.

„Pre mňa to bol veľmi emotívny zápas. Som veľmi rada, že sa mi ho poradilo "doťukať" do konca. Nervózna som bola v podstate počas celého stretnutia. Trochu to zo mňa opadlo po prvom sete. Na konci som si hovorila, že musím urobiť nejakú zmenu, lebo dokončiť takto vypätý zápas je vždy náročné," uviedla Strýcová po stretnutí a pokračovala: „Bez ohľadu na situáciu a moju rolu v tíme vždy nastupujem na zápas, že dám do toho všetko. O víťazstve Barbory rozhodlo to, že sa nepoložila po prvom sete, ktorý prehrala. Aj keď druhý set vyzeral ako jednoduchý, dvakrát musela pri svojom podaní otáčať z 15:40. Na konci potom nečakala, čo urobí súperka a išla si po body. Veľmi jej záležalo, aby sa jej vydaril záver fedcupovej kariéry," okomentoval výkon Strýcovej jej tréner David Kotyza a dodal: „Už celý týždeň bola nervózna. Bolo na nej vidieť počas tréningov, že vie, čo na ňu čaká."

Americká tenistka Alison Riskeová / TASR / AP

Dvadsaťdvaročná Siniaková (31.) a o šesť rokov staršia Riskeová (63.) odohrali štvrté vzájomné stretnutie. Češka si pripísala tretie víťazstvo. Siniaková sa ujala na začiatku prvého setu vedenia 4:1, Riskeová znížila na 3:4, no česká tenistka jej znovu utiekla na 5:3. V následnej hre premenila pri svojom podaní Siniaková esom prvý setbal a získala prvé dejstvo vo svoj prospech. V úvode druhého setu sa dostala Riskeová do vedenia 3:1, Češka však dorovnala na 3:3. Rozhodnúť musel až tajbrejk, v ktorom dominovala Siniaková. Získala ho vo svoj prospech v pomere 7:2 a vybojovala pre český tím druhý bod.

Američanky pricestovali do českej metropoly v netradičnej zostave. V nominácii chýbajú "ťažké kalibre" sestry Serena a Venus Williamsové, Madison Keysová a Sloane Stephensnová. Ani Coco Vandeweghová, ktorá vo vlaňajšom finále zariadila triumf Američaniek, nepomôže zámorskému tímu. Šancu dostali menej skúsené hráčky. Z nominovaného kvarteta nie je debutantkou v súťaži iba Riskeová.

Ani domáce tenistky napokon nenastúpili v najsilnejšej zostave, akú vopred avizovali. Po absencii svetovej osmičky Karolíny Plíškovej, ktorú trápi zranenie lýtka, sa minimálne v sobotu Češky musia zaobísť aj bez skúsenej Petry Kvitovej, ktorá po prechladnutí ešte nie je úplne fit. Stále existuje možnosť, že sedmička rebríčka WTA a dvojnásobná wimbledonská víťazka Kvitová nastúpi v nedeľu a reálne sa zúčastní vo svojom šiestom fedcupovom finále.