Charity sa pripravujú na tretiu vlnu pandémie

VýchodKoronavírus

Sprísnili viaceré opatrenia.

Koronavírus obmedzuje aj činnosti charít. Z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 museli vlani zrušiť viacero akcií a inak tomu nie je ani tento rok. Všetky poskytované služby prispôsobujú platnému COVID automatu.

Obmedzili sme dobrovoľnícke programy, návštevy v zariadeniach prebiehajú za prísnych opatrení. Z dôvodu ochrany našich prijímateľov sme obmedzili aktivity s komunitou, ktoré sme za bežnej prevádzky realizovali v rámci integrácie. Napríklad, pravidelná košická aktivita Odkopnime predsudky, futbal spája, do ktorej zapájame ľudí bez vlastného domova, študentov, predstaviteľov štátnej správy, sme aj tento rok museli pre pandémiu zrušiť,“ povedala Silvia Hrabčáková z Arcidiecéznej charity Košice s tým, že sa neuskutoční ani celoslovenská akcia Púť záchrany, počas ktorej sa v minulosti stretli pracovníci viacerých charít.

Košická charita verí, že je pripravená na tretiu vlnu pandémie, keďže 70 percent zamestnancov a prijímateľov sociálnych služieb je plne zaočkovaných, v zásobe majú aj COVID testy či dezinfekciu.

Foto
S pandémiou musí bojovať aj Oáza v Bernátovciach / TASR

V útulku Oáza – Nádej pre nový život v Bernátovciach rozdelili rodiny do troch sektorov tak, aby boli od seba izolované a od mesta dostali kontajnery, kde umiestňujú bezdomovcov, čo nám potvrdil rímskokatolícky kňaz Peter Gombita:

„Zahlásia nám, že na ulici je nejaký bezdomovec, je podozrenie alebo dokonca tí ľudia mu pomáhali ešte vstať z lavičky, tak im hovorím, že nech sa k nemu nepribližujú. Príde náš šofér, naše auto, ktorý sa oblečie do skafandra, naložia ho, príde do karanténneho centra, zabezpečia sa všetky veci, ktoré sú potrebné k jeho pobytu a životu.“

Taktiež zabezpečujú potraviny pre rodiny v núdzi priamo pred ich príbytok. Ako pre Rádio Košice uviedol Gombita, chceli by tento rok usporiadať bežeckú súťaž, pričom dvere majú otvorené i ďalší ľudia bez domova.

Foto
Oáza dostala kontajnery, kde umiestňujú bezdomovcov / TASR

Na zhoršenie epidémie je pripravená aj Gréckokatolícka charita Prešov. Jej riaditeľ Peter Valiček nám potvrdil, že okrem ochranných pomôcok prijali ďalšie opatrenia:

„Máme spracované krízové plány v jednotlivých zariadeniach a službách. Personál aj prijímatelia sú pripravení možno lepšie tým, že máme za sebou skúsenosť prvej, druhej vlny. Vieme, že musíme flexibilne a v podstate operatívne a hneď reagovať na zmenu fungovania v zariadení. Máme zaočkovanosť personálu a prijímateľov nad 70 percent.“

Nízkoprahové denné centrum Prešov i sociálne poradenstvo funguje aj v týchto dňoch, no v sprísnenom režime.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre