Deti po onkologickej liečbe sa stretnú na športovom dni v Prešove

PrešovSpravodajstvo

Cieľom stretnutí je, aby si vzájomne odovzdávali svoje pocity, našli si priateľov a povzbudili sa.

Športový deň s Májovkou je prvé zo série podujatí „Spolu to dokážeme“, ktoré v tomto roku organizuje Občianske združenie (OZ) Športom k radosti z Prešova. Hlavnou činnosťou združenia je realizovať aktivity pre rodiny, ktorých deti prekonali onkologické ochorenie alebo stále bojujú so zákernou chorobou. Podujatie sa bude konať v sobotu (26.5.) v areáli Základnej školy Májové námestie v Prešove. Atletická dráha, ihrisko, telocvične i bazén budú patriť predovšetkým deťom, ktoré svojou bojovnosťou, nasadením a odvahou denne dokazujú, že majú všetky potrebné vlastnosti na to, aby dosahovali dobré športové výsledky.

Rodičia a deti budú mať možnosť súťažiť v lukostreľbe, futbale, behu, plávaní, bedmintone a stolnom tenise. Pripravené sú aj netradičné hry a animačný program pre najmenších. Účastníkov prídu potešiť aj zdravotní klauni „Červený nos Clowndoctors“. Organizátori očakávajú, že mnohí z účastníkov sa stanú členmi výpravy, ktorá bude Prešov reprezentovať na 7. ročníku medzinárodnej detskej Onko olympiády 2018 vo Varšave.

„Medzi nami žijú deti, ktoré museli absolvovať náročnú liečbu, a to, žiaľ, výrazne obmedzilo ich bežný život, tak ako ho poznajú ich rovesníci. Chceme však ukázať, že im nič nechýba k tomu, aby sa mohli zabávať, športovať a nadväzovať nové priateľstvá. Absolvovanie náročnej onkologickej liečby im nezobralo chuť do života,“ uviedla štatutárka združenia Monika Brillová.

Foto
ilustračné foto / TASR

Pripomenula skutočnosť, že aj medzi profesionálmi máme športovcov, ktorí museli v minulosti zvládnuť boj so zákernou chorobou a následne dosahovali na domácich i zahraničných súťažiach vynikajúce výsledky. Je presvedčená o tom, že ani ťažká choroba nemusí byť prekážkou na to, aby ľudia dosiahli svoje sny a vytúžené ciele.

OZ plánuje organizovať pravidelné športové dni pre deti z Prešova a okolia aj s ich súrodencami, rodičmi a priateľmi. Treba si uvedomiť aj to, aký vplyv na blízkych má skutočnosť, že ich dieťa či súrodenec trpí vážnou chorobou. Cieľom týchto stretnutí je, aby si vzájomné odovzdávali svoje pocity, našli si priateľov a povzbudili sa.

„Som matkou dieťaťa, ktoré od svojich dvoch rokov bojovalo s leukémiou a tá sa po dvoch rokoch opäť vrátila, liečil sa dlhých päť rokov. Syn nemohol byť na slnku, chodiť do škôlky a prvé dva roky ani do školy. Dnes má náš syn Lukáš skoro 16 rokov, miluje šport a aktívne hrá volejbal za Prešov,“ konštatovala Brillová. Zdôraznila, že aj on dnes chce odovzdávať svoje nadšenie, elán a energiu deťom, ktoré sa teraz liečia, aby si uvedomili, že sa oplatí bojovať.

Projekt „Spolu to dokážeme“ je určený pre deti s onkologickým ochorením a ich rodiny. Je realizovaný vďaka finančnej podpore Karpatskej nadácie a grantového programu „Tu žijeme a pomáhame“. V priebehu roka 2018 plánuje OZ zorganizovať podujatia Plávaj ako delfín a Noc pod hviezdami.

 

Zdroj: TASR

Komentáre