Dni mesta Prešov prinesú do centra koncerty, jarmok či historický sprievod

PrešovKultúra

Návštevníci si budú môcť pozrieť aj štylizované divadelné predstavenie s viac ako sto účinkujúcimi.

Začiatok júna v metropole Šariša bude už tradične patriť Dňom mesta Prešov. Je to najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie a návštevníci sa môžu tešiť na jeho v poradí už štrnásty ročník. Organizátori pripravili bohatý program pre všetky vekové kategórie. „Ťahákom sú, samozrejme, poobedňajšie a večerné programy, ale predpokladáme, že tým najväčším ťahákom bude historické divadlo pripravené k 720. výročiu udelenia mestských výsad Prešovu,“ uviedla pre Košice Online vedúca Oddelenia kultúry a cestovného ruchu Mária Putnocká.

Štylizované divadelné predstavenie, v ktorom sa predstaví viac ako sto účinkujúcich, sa uskutoční v sobotu 8. júna o 18.00 hod. na Hlavnej ulici. „Je to štylizovaný pohľad na historickú udalosť, kedy kráľ Ondrej III. dal kráľovské výsady Prešovu a vtedy sa Prešov stal mestom. Bude to historický sprievod, ktorý bude sprevádzať kráľa Ondreja na koči. Ten donesie listinu udelenia výsad. Bola to veľmi závažná historická udalosť, kedy sa z obce stalo veľké kráľovské mesto,“ vysvetlila riaditeľka PKO Prešov Edita Hudáková.

Foto
Na Hlavnej ulici sa predstavia aj tradiční remeselníci / TASR

Milovníci umenia sa môžu tešiť na jednu zo sprievodných akcií, ktorou je Prešovský Montmartre. „Odohráva sa na Floriánovej ulici v blízkosti historickej budovy Caraffovej väznice, v ktorej je štylizovaná mestská galéria. Montmartre nie je len o výtvarníkoch, ale je to o ľuďoch, ktorí robia handmade šperky alebo vyrábajú textilné veci alebo niečo podobné. Zároveň na Floriánovej ulici bude každý večer hodinový koncert malých hudobných zoskupení,“ dodala Hudáková. Súčasťou programu je aj tradičný Trojičný jarmok. Návštevníci sa môžu zúčastniť jeho 21. ročníka a vidieť tak prezentáciu tradičných remesiel a jedál. Okrem remeselníkov zo Slovenska sa predstavia aj umelci z Poľska, Maďarska či Chorvátska.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre