Do Košíc mieri medzinárodná súťaž filmovej hudby

KošiceKultúra

Príspevky súťažiacich hodnotila hviezdna porota.

Metropola východu bude už budúci týždeň hostiť medzinárodnú súťaž autorov filmovej, televíznej a reklamnej hudby. Prvý ročník podujatia Film Music Contest ako prvý na svete ponúka možnosť prezentácie nielen profesionálnych, ale aj amatérskych skladateľov filmovej hudby. Do súťaže sa prihlásilo takmer 250 autorov zo všetkých kontinentov, vrátane troch Slovákov a jedného Čecha. Ako pre Košice Online uviedol jeden z organizátorov podujatia Vladimír Železňák starší, súťaž pozostáva z dvoch kategórií: „Jedna kategória je film a televízny seriál s originálnou pôvodnou hudbou. Druhá kategória je hudba určená pre vizuálne médiá.“

Foto
Slávnostný galavečer sa uskutoční v Historickej radnici / TV KOŠICE

Príspevky autorov hodnotila naozaj hviezdna odborná porota. „Jej predsedom je Vlado Meller. Ak poslucháči počúvajú rádio desať minút, tak stopercentne zaznie pesnička, ktorá prešla rukami Vlada Mellera. Je to americký masteringový inžinier, ktorého zvukový dizajn je známy, lebo jeho služby využili všetci najpopulárnejší speváci. Veľmi zaujímavým je Paul Wiffen z Londýna. Je to hudobný experimentátor, ktorý vyrába zvukové banky pre hollywoodske filmy. Slovensko zastupuje Rudolf Geri. Je to úspešný filmový skladateľ a v poslednej dobe sa veľmi presadzoval muzikálmi,“ dodal Železňák.

Foto
Vlado Meller / FMC

Mená víťazov budú známe už 4. apríla, kedy sa v Historickej radnici uskutoční galakoncert. „Bude pozostávať z pripravovaných programových vstupov. Divákom ponúkneme desaťminútový zostrih príspevkov z jednej a z druhej kategórie. Uvidia filmové diela a vypočujú si aj hudbu,“ predstavil galakoncert Železňák. Cieľom organizátorov je dostať Košice na mapu filmovej hudby. Už teraz premýšľajú nad druhým ročníkom festivalu, ktorý by mal byť podľa ich slov zaujímavejší ako ten prvý.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre