Dva dni pred prvým kolom prezidentských volieb začalo platiť informačné a volebné moratórium

SlovenskoPrezidentské voľby 2019

Kampaň druhého kola začne dňom oficiálneho vyhlásenia výsledkov prvého kola volieb.

Volebná kampaň pred prvým kolom prezidentských volieb sa dnes (14.3.) o polnoci skončila. Od 7.00 hod. je zároveň zakázané aj informovanie o kandidátoch na post prezidenta. Včera (13.3.) sa skončilo aj vysielanie politickej reklamy, pričom vypršal aj termín pre možnosť finančne podporiť kandidátov na osobitný účet. Moratórium, počas ktorého je zakázaná akékoľvek činnosť v prospech alebo neprospech kandidátov, platí až do skončenia hlasovania. Tieto pravidlá sa podľa zákona o volebnej kampani nevzťahujú na vysielanie prostredníctvom internetu.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) sa však vo svojom Stanovisku k voľbám prezidenta Slovenskej republiky vo vysielaní 2019 osobitne venuje vysielateľom prostredníctvom internetu a poskytovateľom audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie. Za vysielanie prostredníctvom internetu možno považovať iba vysielanie výlučne cez internet, a teda nie online vysielanie programovej služby, ktorá sa vysiela aj iným spôsobom, napríklad prostredníctvom televízie či rozhlasu. Podľa RVR by volebné moratórium mali dodržať aj vysielatelia prostredníctvom internetu a poskytovatelia audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Počas moratória zároveň nie je možné umiestňovať ďalšie predvolebné plagáty, bilbordy či propagačné materiály. Zákon o volebnej kampani nestanovuje povinnosť odstraňovať počas moratória už umiestené plagáty. „V čase volebného moratória nemožno viesť kampaň, vylepovať nové plagáty, respektíve bilbordy. Zákon nerozlišuje veľkosť plagátov,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. V prípade, ak kandidát na prezidenta poruší moratórium, štátna volebná komisia mu môže udeliť pokutu vo výške od 5-tisíc do 50-tisíc eur. Za nedodržanie pravidiel financovania kampane pokutuje rezort vnútra, a to od 2-tisíc do 30-tisíc eur a pre tretiu stranu od tisíc do 10-tisíc eur.

Dva týždne pred prvým kolom volieb je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Tento zákaz pre sobotňajšie (16.3.) voľby začal platiť od 2. marca od polnoci a platí až do skončenia hlasovania. Ak sa uskutoční druhé kolo volieb, výsledky prieskumov sa nemôžu uverejňovať týždeň pred dňom druhého kola a v deň volieb až do skončenia hlasovania, teda od 23. marca od polnoci do 30. marca do skončenia hlasovania. Posledným dňom na zverejňovanie výsledkov volebných prieskumov pred druhým kolom je 22. marec. Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán začne kampaň pred druhým kolom volieb dňom oficiálneho vyhlásenia výsledkov prvého kola volieb, pričom sa skončí 48 hodín pred uskutočnením druhého kola volieb, teda bude trvať do polnoci 27. marca.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre