Envirorezort predstavil prvý klimatický zákon

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 14.55 hod.

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky predstavilo prvý slovenský klimatický zákon. Návrh rieši napríklad podanie klimatických žalôb na štát či vznik rady pre klímu, ktorá by kontrolovala jednotlivé rezorty v plnení klimatických plánov. Ministerstvo ho predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Cieľom je zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o najmenej 55 percent v porovnaní s rokom 1990 a vzťahuje sa na všetky sektory a ministerstvá.

Štátny tajomník Michal Kiča uviedol, že dôležitým prvom nového zákona je korekčný mechanizmus. Rezorty by si mali plniť sektorové ciele, za ktoré zodpovedajú.

„Nastavujeme tu inovatívny prvok, a to taký, že v prípade, že nebudeme plniť ciele, ktoré si sami stanovíme, a v dôsledku toho si bude musieť SR nakupovať stratené emisné kvóty od ostatných partnerov, pôjde to na vrub daného ministerstva,“ povedal Kiča.

Dodal, že rezortom dávajú silné oprávnenia a zároveň zodpovednosť, aby bol zákon silným, efektívnym a moderným nástrojom.

Rada pre klimatickú zodpovednosť by mala byť nezávislý, odborný, poradný a koordinačný orgán a mala by byť podobná Rade pre rozpočtovú zodpovednosť. Miesto v rade bude platené. Dvaja ľudia budú volení vládou, dvaja prezidentkou a traja parlamentom. Rada by sa mala vyjadrovať k investíciám nad päť miliónov eur.

„V našich pomeroch je správne, aby sa pozrelo na tú stránku, či investícia nezvyšuje hrozbu,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj.

Podotkol, že päťmiliónová investícia nie je bežná. Rada bude zároveň každý rok vydávať správu o pokroku a bude ju adresovať parlamentu, ktorý o tom môže viesť diskusiu.

Foto
Ministerstvo predložilo zákon do medzirezortného pripomienkového konania / TASR

Ak bude ministerstvo zodpovedné a splní si klimatické ciele, nebude platiť sankcie, ak bude nezodpovedné, zákon by mal obsahovať vzorec, podľa ktorého sa vyráta finančná sankcia.

„Nepáči sa to niektorým rezortom, ale je to nevyhnutný a účinný nastroj,“ skonštatoval Budaj.

Každé ministerstvo si podľa neho rozmyslí, či na neho dopadnú ťarchy, ktoré spôsobilo svojou nečinnosťou.

Generálny riaditeľ sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia Milan Zvara priblížil, že súčasťou zákona by mali byť sektorové ciele pre ministerstvá:

„Väčšina politík zmeny klímy sa netvorí na našom ministerstve, ale sú to práve iné ministerstvá, na ktoré nemáme dosah. Cieľom tohto zákona je mať dosah na iné ministerstvá a nejakým spôsobom ich dobrovoľne motivovať na to, aby plnili svoje sektorové ciele.“

Doplnil, že ide o sektorové ciele pre dopravu, budovy, poľnohospodárstvo, vyžívanie pôdy či priemyselné procesy.

 

Zdroj: TASR

Komentáre