Esperanto učarovalo dôchodcovi zo Sabinova i porotcovi zo Superstar

SlovenskoZaujímavosti

Pestrosť, jednoduchosť a neutralita – takto by sme mohli charakterizovať medzinárodný jazyk esperanto, ktorý má na Slovensku tradíciu už sto rokov. Svojim charakterom si získal aj speváka Paľa Haberu, ktorý v esperante naspieval jeden album.

Medzinárodný jazyk esperanto, ktorému mnohí hovoria aj jazyk spravodlivý, vznikol vyše pred 130 rokmi. Aj keď je to zmes nemčiny, francúzštiny a latinčiny, pre mnohých to nie je žiaden problém. Dodnes sa ním dorozumievajú približne dva milióny ľudí na celom svete.

Jeho základy položil poľský lekár Ludwik Lazar Zamenhof, ktorý žil v meste Bialystok vo východnom Poľsku. V ňom sa stretávali štyri národnosti. Mladý Lazar videl, že medzi národnosťami nepanuje vždy porozumenie, tak mu napadlo vytvoriť medzinárodný jazyk.

„Je to možno aj naplnenie sna, ktorý existoval už storočia predtým o neutrálnom jazyku. A práve jeho projekt sa ujal pred vyše sto rokmi a stále neupadá,“ prezradil Michal Hospodár z Východoslovenského esperantského klubu.

Ako ďalej uviedol, niektoré slová pochádzajú aj z poľštiny, gramatika je ovplyvnená nemčinou a čínštinou a výslovnosť je slovanská. To znamená pravidelná. Gramatika má 16 základných pravidiel.

„Tie napríklad hovoria, že podstatné mená sa končia na „o“ prídavné mená na „a“, keď sú v základnom tvare. V akuzatíve sa pridáva „n“, čo robí niektorým národnostiam problém,“ vysvetlil Hospodár.

Foto
V poradí 101. kongres esperanta v Nitre / TASR

Učaroval aj dôchodcovi

Skloňovanie a časovanie je však jednoduché. Na komunikačnú úroveň sa človek dostane aj za menej ako rok. Podľa Hospodára je jazyk podporovaný najmä v Maďarsku, kde sa z neho robia štátne skúšky v rámci vysokoškolského štúdia.

„Taktiež v Poľsku v Poznani je možné ho študovať. Existujú aj kurzy pre začiatočníkov, internetové kurzy sú dosť rozšírené a najznámejší z nich sa volá lernu, ktorý vznikol na Slovensku. S tým súvisí aj letná škola esperanta, ktorá sa koná každý rok v lete,“ doplnil Hospodár.

Esperantista Matej Kaminský zo Sabinova hovorí, že ide o prísne zvukový jazyk, v ktorom sa nepoužíva žiadne skloňovanie a výslovnosť nespôsobuje, zvlášť nám Slovákom, vraj žiadne problémy. Pri prízvuku existuje jediné pravidlo. Všetky slová majú prízvuk na predposlednej slabike. A jeho ľahkosť potvrdzuje aj to, že má fonetický pravopis.

„Ja ako dôchodca mám dosť času. Mám veľké medzery v slovenčine a podľa esperanta si kontrolujem niektoré slovenské slová. Jazyk je dôležitý a stále sa treba učiť, lebo keď chce človek napredovať, musí niečo ovládať,“ priznal sa Kaminský.

Najväčšou výhodou pre čiperného sedemdesiatnika je práve spravodlivosť tohto jazyka. Priznáva, že keď sa rozpráva s niekým zo zahraničia alebo s esperantistom, je si rovný s rovným. Všetkému rozumie a ak nie, niečo nové sa naučí. Dobrý esperantista vraj vie aj tri či štyri jazyky, a preto sa mu esperanto ľahšie učí.

Foto
Esperanto slovníky a literatúra / TASR

Bez územia s vlastnými symbolmi

Tento netypický jazyk síce nemá svoju krajinu, ale mnohí tvrdia, že Esperantsko je všade tam, kde sa esperanto používa. Medzinárodný jazyk má dokonca aj vlastné symboly. Jednou z nich je aj hymna, v ktorej sa spieva o nádeji a mieri, a tiež o tom, že prácou esperantistov vznikne svetový mier na základe neutrálneho jazyka.

„Základným symbolom esperanta je zelená päťcípa hviezda. Zelený je farbou nádeje a päť cípov symbolizuje päť kontinentov. Táto hviezda sa nachádza aj na vlajke esperanta v bielom pozadí so zeleným okolím. Vlajku prvýkrát použili v jednom esperantskom klube vo Francúzsku a neskôr sa stala vlajkou celého esperantského hnutia,“ priblížil Michal Hospodár.

Pri príležitosti stého výročia esperanta vznikol nový moderný symbol z dvoch písmen „E“, ktoré dokopy vytvárajú zemeguľu. Okrem toho esperanto ovplyvnilo aj popkultúru. Jazyk použili napríklad v kultovom filme Diktátor Charlieho Chaplina.

„Keďže film nie je umiestený na konkrétnom mieste a v meste, tak aj nápisy na budovách sú v esperante. Blade: Trinity je ďalším filmom, v ktorom sa používa esperanto, alebo aj v kultovom seriály Červený trpaslík. A dokonca Paľo Habera zo skupiny Team naspieval v esperante jeden album, volá sa Team, ako skupina,“ prezradil Hospodár.

Vlani sa dokonca na Slovensku uskutočnil 101. Svetový kongres Esperanta 2016. Esperantisti prišli do Nitry z rôznych kútov sveta. Vychutnali si hudobné i divadelné vystúpenia, workshopy či legendárnu Lúčnicu. Okrem toho si mnohí mohli vyskúšať aj rýchlokurz tohto jazyka.

 

Autor: JÁN PÁL

Komentáre