Extrémna zima v Canmore spôsobila zmeny v súťažiach

SvetŠport

Vo štvrtok sú v kanadskej provincii Alberta na programe vytrvalostné preteky jednotlivcov.

Extrémny mráz s teplotami až do mínus 29 stupňov Celzia prinútil organizátorov pretekov Svetového pohára v biatlone v kanadskom Canmore pozmeniť časový plán všetkých súťaží.

Vo štvrtok sú v kanadskej provincii Alberta na programe vytrvalostné preteky jednotlivcov. Prípadnú trestnú minútu skrátili organizátori na 45 sekúnd. Mužská dvadsaťkilometrová trať bude kratšia o päť kilometrov, ženskú zredukovali z pätnástich na dvanásť a pol kilometra. Sobotňajšie štafety sa presúvajú na pôvodne voľný piatok, o deň neskôr nasledujú preteky s hromadným štartom.

Podľa pravidiel Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) sa preteky nesmú konať pri teplote nižšej ako mínus dvadsať stupňov Celzia. Od teploty mínus pätnásť stupňov rozhoduje o ich konaní rozhodca po konzultácii s medicínskym delegátom IBU. Do nedele hlásia v Canmore denné teploty v rozpätí mínus deväť a mínus dvadsaťdeväť stupňov.

Foto
Biatlonové centrum v Canmore / IBU

„Samozrejme budeme poveternostnú situáciu pozorne sledovať, aby sme neohrozili zdravie športovcov," vyhlásila IBU. Pre extrémnu zimu museli v Canmore už zrušiť utorkové slávnostné otvorenie podujatia.

Podmienky však neprekážajú dvojnásobnej nemeckej olympijskej víťazke Laure Dahlmeierovej. „Zmrznuté vlasy. Mne je to jedno," napísala vo svojom profile na sociálnej sieti 25-ročná športovkyňa. V zámorí sa na štart postavia aj slovenské reprezentantky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre