Fero Fenič uvedie na Art Film Feste výber osudových filmov

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Jedným z titulov, ktoré Fero Fenič predstaví vo svojom výbere, je aj film českej dokumentaristky Olgy Sommerovej Magický hlas rebelky

Tohtoročný Art Film Fest, prinesie v jednej zo svojich sekcí unikátnu možnosť pozrieť si prierez tvorby Fera Feniča. Fero Fenič pochádza z Nižnej Šebastovej pri Prešove a už počas štúdia pražskej FAMU svojimi filmami provokoval bývalý režim a neskôr založil jedno z najobľúbenejších domácich filmových podujatí, Febiofest.

V pásme krátkych dokumentov nebude chýbať jeho prvý školský film Človečina (1975), ktorý bol zároveň študentským debutom Vilka Filača, neskoršieho kameramana najznámejších snímok Emira Kusturicu. Príbeh neveľmi úspešnej mladej kapely sleduje Feničov profesionálny debut Diadém (1978), ktorý nadväzuje na poetiku československej novej vlny a zobrazením životných smoliarov sa vymyká spomedzi väčšinovej tvorby v dobe svojho vzniku. Dvojjazyčný názov Odsud – potiaľ (1992) nesie prvá časť televízneho cyklu OKO, ktorý pre Českú televíziu celých sedem rokov nakrúcalo Feničovo štúdio autorskej tvorby FEBIO (FEničov BIOgraf).

„Dnes už je ťažké popisovať dobové okolnosti ich vzniku, akú to vyžadovalo urputnosť presadiť nejakú tému, s akou vytrvalosťou a koľkými kontrolnými stanovišťami sa musel ten maratón prebehnúť, či aký boj sa musel viesť o každý meter záberu a čo nasledovalo v cieli, keď nerozhodoval výkon, ale ideologická komisia,“ hovorí Fero Fenič o nakrúcaní viacerých svojich diel.

Foto
Fero Fenič pochádza z Nižnej Šebastovej pri Prešove a už počas štúdia pražskej FAMU svojimi filmami provokoval bývalý režim  / TASR

Jedným z titulov, ktoré Fero Fenič predstaví vo svojom výbere, je aj film českej dokumentaristky Olgy Sommerovej Magický hlas rebelky (2014). Sommerová, ktorá bola jeho spolužiačkou počas vysokoškolských štúdií, zdokumentovala životný príbeh speváčky Marty Kubišovej. Okrem príbehu silnej ženy nakrútila tiež svedectvo o dobe a režime, ktorý nemilosrdne menil osudy ľudí.

Témou osudovosti, ale aj inakosti sa zaoberá temná dráma Krajina búrok (2014), nesmierne zrelý a skutočnými udalosťami inšpirovaný debut režiséra Adama Császiho. Na maďarskom vidieku sa v zvláštnom milostnom trojuholníku stretávajú miestny mladík, neúspešný futbalista a jeho nemecký priateľ. Idylu slobodného života v nekonečnej krajine však postupne napĺňa dusno, ktoré môže predznamenávať búrku.

Programová sekcia Fero Fenič pozýva bude súčasťou 26. ročníka Art Film Festu, ktorý sa uskutoční v Košiciach od 15. do 23. júna 2018.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre