Festival českej kultúry vyvrcholil záverečným koncertom

KošiceKultúra

Zazneli známe skladby.

V priebehu posledného mesiaca ožili Košice kultúrou našich severozápadných susedov. Festival Dni českej kultúry každoročne prezentuje výtvarné, hudobné, fotografické či literárne umenie našich susedov. Organizuje ho česká komunita, ktorá si aj takýmto spôsobom pripomína svoju vlasť. Predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová hodnotí tento 29. ročník pozitívne:

„Keď sa pozriem spätne na celý ten mesiac festivalu, tak myslím, že to bol úspešný festival, čo sa týka návštevnosti a spokojnosti divákov a poslucháčov. Myslím, že môžeme byť aj my, ako organizátori a realizátori, spokojní. Opäť chválim úžasnú spoluprácu s inštitúciami, ktoré nám pomáhajú festival realizovať. Za tie roky medzi nami vznikla nielen krásna a veľmi kompetentná spolupráca, ale aj krásne ľudské vzťahy.“

Organizátorov v minulých rokoch nezastavila ani pandémia, je však očividné, že až teraz sa mohla kultúra opäť zhlboka nadýchnuť.

„Bolo to napäté tie dva roky. Jeden rok to bolo dokonca tak, že sme odohrali len otvárací koncert a potom sa to všetko uťalo. Toho roku je to konečne prvýkrát zase také voľnejšie. Vidno to aj na divákoch, že prišli takí uvoľnenejší, spokojnejší. Všetko prebiehalo tak, ako má a všetko bežalo tak voľnejšie a pokojnejšie,“ dodala Takácsová.

Festival vyvrcholil včerajším záverečným koncertom komorného orchestra Martinů Strings Prague vo Východoslovenskej galérii, kde zazneli skladby Bohuslava Martinů, Petra Iljiča Čajkovského či Antonína Dvořáka.

„Je zaujímavé, že mnoho veľkých skladateľov napísalo krásne symfónie, krásne koncerty a tak ďalej. A väčšinou, ak napísali nejaké maličkosti, tak tie sa ani veľmi nehrali, nedostali sa tak nejako k srdcu toho poslucháča. Ale Dvořák napísal valčíky, ktoré sa hrajú všade. Všetci svetoví čelisti to hrajú,“ uviedol umelecký vedúci súboru huslista Jaroslav Šonský.

Foto
Zazneli skladby Martinů, Čajkovského či Dvořáka / KOŠICE ONLINE

Dvanásťčlenný hudobný súbor si v tomto roku pripomína desať rokov svojej existencie, počas ktorej odohral mnoho koncertov doma aj v zahraničí. Ani v metropole východu nie je prvýkrát.

„Ja som tu hral aj sólovo s mojou klaviristkou, aj s týmto ansámblom sme tu už boli. Ja som tu snáď už piatykrát, tak som tu už naozaj doma. V roku 1975 som sa odsťahoval do Švédska. Vtedy mi kolega hovoril, že možno stratím domov. Tak ja som vlastne hľadal domov. A keď napríklad nájdete niekoho tak ako tu, tak si ten domov zase nachádzate v inom zmysle,“ dodal Šonský.

Hoci festival vyvrcholil záverečným koncertom, bodku za ním v metropole východu urobí až dnešné podujatie, ktoré sa bude týkať aj nás, Slovákov.

„Rada by som ešte pozvala tých, ktorým niečo hovorí výročie vzniku Československej republiky, teda spoločného štátu Čechov a Slovákov, aby prišli dnes v Košiciach na kruhový objazd, tam, kde sa stretá ulica Masarykova a Štefánikova. O 16.00 hod. budeme mať malé slávnostné zhromaždenie, položíme kvety a vence k pomníku a spomenieme si na ideály, na ktorých tá prvá republika stála, ku ktorým sa treba stále vracať,“ uzavrela Takácsová.

V rámci festivalu zavítala česká kultúra aj do iných miest východného Slovenska. Stále si môžete pozrieť výstavy napríklad v Starej Ľubovni, Michalovciach či Trebišove.

Komentáre