Festival Pucung: Zmena musí prísť od mladej generácie

KošiceSpravodajstvo

Do Košíc prvýkrát pricestovala aj novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová.

Môže na Slovensku nastať zmena k lepšiemu? Na túto otázku sa snažili zodpovedať viaceré osobnosti, ktoré v sobotu (14.4.) v Košiciach hostili organizátori protikorupčného festivalu Pucung. V poradí tretí ročník podujatia sa niesol v duchu spoločenskej angažovanosti. „Cieľom je aktivizovať ľudí. Je tu veľa ľudí, ktorí sa venujú zmene na Slovensku a chcú to tu posúvať vpred. Snažíme sa o to, aby nielen cez nejaké korupčné kauzy sa poukazovalo na dianie v spoločnosti, ale hlavne pozitívnou zmenou zdola a viesť k tomu mladých ľudí. Myslím si, že zmena musí prísť od mladej generácie,“ uviedla pre Košice Online organizátorka festivalu Pucung Petra Trnková.

Do metropoly východu pricestovali viaceré známe osobnosti. Stovky návštevníkov privítali aj novozvolenú prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú. Pucung okrem iného priniesol aj inšpiratívne diskusie s mladými ľuďmi, ktorí sa angažujú v rôznych sférach spoločnosti, vrátane Juraja Šeligu z iniciatívy Za slušné Slovensko. „Bola strhnutá opona a my zrazu naplno vidíme, v akej krajine žijeme. Na jednej strane sú to úplne kontrastné svety. Svet korupcie, prepojení politikov s organizovaným zločinom a rozkrádaním štátu a na druhej strane je obrovská nádej, ľudia na námestiach, ktorí volajú po slušnom a spravodlivom Slovensku. Myslím, že Slovensko sa zobudilo a ľudia chcú zmenu. Časť tej zmeny bola dnes na pódiu a verím, že to bude pokračovať aj cez eurovoľby a parlamentné voľby,“ skonštatoval Šeliga.

Návštevníci festivalu si mohli užiť nielen koncerty či diskusie, ale aj stand-up šou v podaní Jakuba Gulíka či Dana Čistého. Kde vidí Slovensko o desať rokov stand-up komik Marián Psár? „Snáď už sa nebudú musieť organizovať protikorupčné festivaly. Ani pred rokom sme nevedeli, kde sa budeme nachádzať tento rok, takže ja si myslím, že je to na dobrej ceste. Ak budeme vystupovať pre ľudí bez trpkej príchute v pozadí, tak to bude super.“

Účastníci festivalu si nenechali ujsť ani Ťažký týždeň s Janom Gorduličom, ktorý sa uskutočnil prvýkrát naživo. „Každý utorok máme stretnutie, je nás štyri – päť scenáristov. Stretneme sa, bavíme sa, že čo sa stalo minulý týždeň, kto by to chcel napísať. Potom mu doposielame linky, ten človek to napíše, odovzdá mi námet alebo storyline, o dva dni odovzdá scenár. Ten si čítam, ešte si to prepisujem tak, aby to mne fungovalo. V pondelok nakrúcame, v utorok máme prvú verziu a v stredu ideme von,“ prezradil Gordulič. A kde vidí Slovensko o pár rokov? „Dúfam, že sa nám opäť podarí to, čo sme urobili pred pár rokmi, keď sme boli európsky tiger a boli sme ekonomicky výrazní a teraz, že sa nám podarí byť aj politicky výrazní v tom, že nepodľahneme tým xenofóbnym a nacionalistickým náladám, ktoré sa aj v Európe začínajú dvíhať a budeme si voliť ľudí, ktorí nie sú konfliktní a snažia sa prinášať niečo iné, ako to bolo doteraz.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre