Filmová novinka Okupácia 1968 bude mať premiéru na Art Film Feste

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Dokument zobrazuje osobné svedectvá okupantov.

V nedeľu 24. júna bude do slovenských kín uvedená dokumentárna snímka Okupácia 1968. Film o vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa bude mať slovenskú premiéru 21. júna v rámci Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest v Košiciach. Dokument osobne uvedú režisérka Marie Elisa Scheidt, producent Peter Kerekes a protagonista Iľja Ľvovič Smolokovskij.

Snímka vznikla v produkcii slovenského filmára Petra Kerekesa a v spolupráci režisérov z piatich krajín bývalej Varšavskej zmluvy, ruskej režisérky Jevdokie Moskviny, maďarskej filmárky Lindy Dombrovszkej, poľskej režisérky Magdaleny Szymków, Nemky Marie Elisy Scheidt a bulharského filmára Stephana Komandareva. Filmová novinka pozostáva z piatich 26-minútových dokumentov, ktoré zobrazujú významnú udalosť z rozprávania okupantov.

Foto
Okupácia 1968 bude mať slovenskú premiéru na Art Film Feste / TASR

Okupácia 1968 je kolektívnym projektom, ktorý predstavuje subjektívny pohľad vojakov zdanlivo spriatelených vojsk počas okupácie Československa. Film ponúka nielen osobné svedectvá vojakov a generálov, ale aj zamyslenie sa nad individuálnou zodpovednosťou. Tvorcovia venovali dokument 108 obetiam Československa, ktorí boli zavraždení počas okupácie.

Po svetovej premiére na festivale goEast vo Wiesbadene a uvedení dokumentu na Art Film Feste budú nasledovať regionálne prehliadky v Žiline, Liptovskom Mikuláši a v Bratislave.

Zdroj: SITA

Komentáre