Francúzska metropola vyhlásila stav klimatickej núdze

EurópaSpravodajstvo

Radnica vytvorí takzvanú klimatickú akadémiu.

Paríž včera (9.7.) vyhlásil stav klimatickej núdze. Francúzska metropola sa tak pripojila k viacerým svetovým mestám či štátnym parlamentom, ktoré už prijali podobné vyhlásenia. Svetoví lídri v roku 2015 práve v Paríži podpísali historickú klimatickú dohodu. „Paríž, podobne ako ďalšie mestá, vyhlasuje stav klimatickej núdze,“ uviedla na zasadnutí mestskej rady námestníčka parížskej starostky Célia Blauelová, ktorá sa zaoberá životným prostredím. Blauelová zdôraznila potrebu dodržiavania cieľov, ktoré boli vytýčené v klimatickej dohode z roku 2015. Tamojšia radnica vytvorí takzvanú klimatickú akadémiu s cieľom vzdelávania nielen mládeže, ale aj verejnosti o zmenách klímy.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Stav klimatickej núdze ako prvý vyhlásil britský parlament, keď 1. mája odsúhlasil v zásade symbolické uznesenie. Ďalej to bol írsky parlament, ktorý schválil podobné uznesenie 10. mája. Stav klimatickej núdze vyhlásilo približne 650 samospráv, miest a obcí na celom svete vrátane New Yorku.

Parížsku klimatickú dohodu v roku 2015 podpísalo takmer dvesto štátov. Dohoda stanovuje rámec pre politické, hospodárske a finančné záväzky s cieľom obmedziť nárast priemernej teploty planéty výrazne pod dva stupne Celzia do roku 2100, avšak aj s cieľom čo najviac sa priblížiť k hranici 1,5 stupňa Celzia. Americký prezident Donald Trump zdôraznil, že Washington odstúpi od klimatickej dohody, pričom to nadobudne účinnosť v roku 2020.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre