Grécko sužujú požiare

EurópaSpravodajstvo

Plamene zachvátili aj východné predmestie Atén.

Na gréckom ostrove Elafonisos, ktorý sa nachádza južne od polostrova Peloponéz,  vyčíňal rozsiahly požiar. Na jeho hasení sa podieľalo 121 požiarnikov, šesť lietadiel a päť vrtuľníkov. Tisíce turistov museli opustiť ostrov, ktorý je vyhľadávaný kvôli pieskovým plážam. Napriek tomu, že tam žije len približne 350 obyvateľov, počas letnej sezóny na ostrov cestuje vyše tritisíc návštevníkov.

V súvislosti s požiarom na skládke bol preventívne evakuovaný turistický tábor na Elafonisose. Plamene sa podarilo dostať pod kontrolu už v sobotu (10.8.) večer, ale v dôsledku silného vetra sa opäť rozhoreli. Požiar bol znova lokalizovaný v nedeľu (11.8.) vo večerných hodinách. Počas nedele na palube trajektov na pravidelných linkách odplávalo niekoľko tisíc turistov, pričom niektorí z nich kritizovali evakuáciu. Označili ju za chaotickú s tým, že nikto ich oficiálne nevyzval, aby vo vlastnom záujme opustili ostrov.

Foto
Zničený dom / TASR

Grécko sužujú desiatky lesných požiarov. K ich rozhoreniu prispel silný vietor v kombinácii s vysokými teplotami. Hasiči počas víkendu celkovo zaznamenali 63 požiarov. Zvýšené riziko vzniku ničivých plameňov platí v krajine do utorka (13.8.), a to na juhu pevninského Grécka, na ostrovoch v severnej časti Egejského mora a v častiach Thrácie pri hraniciach s Tureckom.

Rozsiahly požiar zachvátil aj východné predmestie Atén. Úrady už nariadili evakuáciu domov v jeho okolí. Plamene sa rýchlo rozšírili až takmer k vrcholu horského masívu Hyméttos, ktorý oddeľuje predmestie Peania od hlavného mesta. Z gréckej metropoly je vidieť plamene, ktoré šľahajú zo svahov hory. Na mieste zasahuje približne 130 požiarnikov so 42 vozidlami.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre