Henrieta Farkašová získala ocenenie Laureus World Sports Awards

VýchodŠport

Henrieta Farkašová sa ako prvá športovkyňa zo Slovenska v Pjongčangu 2018 stala najúspešnejšou účastníčkou ZPH.

Úspešná slovenská reprezentantka v paralyžovaní Henrieta Farkašová sa stala držiteľkou prestížneho ocenenia Laureus World Sports Awards 2018. Slávnostný galavečer odovzdávania výročných cien sa koná v pondelok v Monackom kniežactve. Farkašová prevzala ocenenie z rúk legendy skoku o žrdi Sergeja Bubku. „Som rozklepaná a veľmi dojatá. Vďaka za ´standing ovation´. Som poctená a ďakujem akadémii, že sme sa mohli zaradiť medzi najlepších športovcov sveta," uviedla Henrieta Farkašová v ďakovnej reči v priamom prenose na twitteri podujatia Laureus World Sports Awards 2018. „Ďakujem aj svojej navádzačke Natálii Šubrtovej, že to so mnou ťahá už jedenásť sezón, celému tímu a všetkým našim podporovateľom. Najmä tá jubilejná desiata bola výnimočná," doplnila Farkašová.

Foto
Slovenská paralympionička Henrieta Farkašová (vľavo) s jej navádzačkou Natáliou Šubrtovou / TASR / AP

Farkašovej protikandidátmi v poltucte nominovaných boli holandská tenistka na vozíku Diede de Grootová, pretekári v behu na lyžiach Brian McKeever (Kanada) a Oksana Mastersová (USA), grécky boccista Grigorios Polychronidis a nemecký atlét Markus Rehm.

V kategórii Športovec roka získali cenu americká gymnastka Simone Bilesová a tenisový svetový hráč číslo jeden Novak Djokovič zo Srbska. Už 15-násobný grandslamový víťaz a zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu vyrovnal rekord Usaina Bolta, keď triumfoval v tejto ankete štvrtýkrát. V kategórii tímov uspeli francúzski futbaloví majstri sveta.

Bilesová získala ocenenie po druhý raz v kariére, premiérovo sa radovala pred dvoma rokmi. Vlani získala na MS štyri zlaté, striebornú a bronzovú medailu. Na jubilejnom dvadsiatom ročníku sa dočkala ocenenia v kategórii "športový duch" aj americká lyžiarka Lindsey Vonnová, ktorá minulý týždeň ukončila kariéru. Cenu za celoživotné dielo si prevzal futbalový tréner Arsene Wenger.

Medzi laureátmi sa ocitla aj jednotka rebríčka WTA Naomi Osaková v kategórii najlepšieho výkonnostného pokroku. Za návrat roka označili Tigera Woodsa. Americký golfista získal ocenenie pre najlepšieho športovca v roku 2000 vôbec ako prvý.

Slovenka si nomináciu vyslúžila skvelými výkonmi na minuloročných zimných paralympijských hrách v Pjongčangu, kde si s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vybojovali päť medailí, z toho štyri zlaté. Farkašová sa v Kórejskej republike ako prvá športovkyňa zo Slovenska stala najúspešnejšou účastníčkou paralympijských hier. Tridsaťdvaročná Farkašová je už 9-násobná zlatá medailistka zo ZPH, svoju jagavú zbierku z Vancouveru 2010, Soči 2014 a spomenutého Pjongčangu 2018 doplnila aj o dve strieborné a jednu bronzovú medailu.

Laureus World Sports Awards je prestížna akadémia, ktorej členovia oceňujú najúspešnejších svetových športovcov za uplynulý kalendárny rok. Pre športovcov so zdravotným znevýhodnením je utvorená osobitná kategória.

 

Zdroj: SITA / TASR

 

Komentáre