Hlavou Spojených štátov chce byť aj demokrat Pete Buttigieg

SvetSpravodajstvo

V prípade jeho zvolenia by mal niekoľko prvenstiev.

Demokratický politik Pete Buttigieg včera (14.4.) ohlásil svoju prezidentskú kandidatúru. Tento vojenský veterán a starosta sa otvorene hlási k svojej homosexualite. Do súboja o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany pre voľby 2020 vstúpilo už 18 kandidátov. Buttigieg pri ohlásení svojho vstupu do kampane zaútočil na súčasného republikánskeho prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho slogan o obnovení veľkosti Ameriky: „Trump a jeho spolupracovníci predávajú neuskutočniteľný prísľub, že sa môžeme vrátiť do dávno minulej doby, ktorá nikdy nebola taká úžasná, ako sa to propaguje.“

Foto
Pete Buttigieg / TASR

Buttigieg, ktorého familiárne nazývajú starosta Pete, pôsobil ako dôstojník amerického námorníctva v Afganistane. Voličov chce osloviť zmesou mladistvého entuziazmu, kresťanskej viery a liberálneho prístupu k otázke sexuálnej identity. V prípade, ak by sa stal americkým prezidentom, bol by doposiaľ najmladšou hlavou USA a prvým prezidentom, ktorý žije v homosexuálnom manželskom zväzku. Buttigieg by bol aj prvým prezidentom, ktorý by sa do Bieleho domu dostal priamo z kresla starostu.

Medzi už potvrdenými demokratickými uchádzačmi o prezidentskú nomináciu je rekordný počet žien a zástupcov menšín, vrátane Bernie Sanders, Kamaly Harrisovej, Elizabeth Warrenovej či Cory Booker. Bývalý viceprezident Joe Biden zatiaľ ešte neoznámil, či sa bude uchádzať o prezidentské kreslo, ale práve on má najlepšie predpoklady na to, aby porazil Donalda Trumpa. Buttigieg sa v niektorých prieskumoch umiestňuje za Sandersom a Bidenom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre