Horský záchranár: Väčšina lavín padá spontánne

VýchodSpravodajstvo

Tento rok museli horskí záchranári pri lavínach zasahovať päťkrát.

Pred rizikom spontánnych lavín, a to najmä na slnkom osvietených svahoch, varujú v týchto dňoch horskí záchranári. Podľa Filipa Kizeka zo Strediska lavínovej prevencie horskej záchrannej služby všeobecne platí, že čím viac je snehu, tým by mohlo byť lavín viacej.

„Ešte plus zmena počasia. Je to od závislosti od meteorologických faktorov. Čiže po intenzívnom snežení napríklad, po silnom vetre alebo silnom oteplení riziko podstatne stúpa.“

Ak sa chystáte na hory, mali by ste si pred túrou vždy overiť aktuálnu lavínovú situáciu. Pri zvýšenom stupni výstrahy by ste sa v prípade, že ste bežní turisti, vysokohorskému prostrediu mali radšej vyhnúť.

„Absolútna väčšina lavín padá spontánne, čiže samovoľne. Ale akonáhle sa človek v nejakom vzťahu ocitne s lavínou, tak si to zapríčiní väčšinou on sám, človek si utrhne lavínu. Je málo takých prípadov, že sa človek nachádzal ako keby v nesprávny čas na nesprávnom mieste, čiže podcenil lavínovú situáciu,“ ozrejmil Kizek.

Foto
Ilustračné foto / TASR

Počas tohtoročnej zimnej sezóny zasahovali horskí záchranári v súvislosti s lavínami v porovnaní s ostatnými rokmi častejšie. Išlo o päť prípadov vo Vysokých, Západných aj Nízkych Tatrách, z toho štyri boli smrteľné. Zahynulo pri nich päť ľudí, dvaja Slováci a traja Poliaci.

„Minulá sezóna, čiže 2016/2017 bola bez lavínových obetí, čo je pomerne vzácny rok. Keďže dlhodobý priemer za 50 rokov štyria priemerne za rok zahynú. Čiže tento rok je to už nadpriemer päť mŕtvych.“

Čo sa týka pádu lavín, výnimočný bol koniec marca 2009, kedy sa kvôli obrovským úhrnom nového snehu v Tatrách vyskytli sto a viac ročné lavíny. Išlo o stovky extrémne rozsiahlych lavín.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre