Horúce leto pokračuje. Vysoké teploty by mali vystriedať búrky

SlovenskoSpravodajstvo

Netreba zabúdať na pitný režim či pokrývku hlavy a ľahký odev.

Slovensko v týchto dňoch opäť zasiahla vlna horúčav. Teplota na niektorých miestach môže dnes (12.8.) vystúpiť až na 36 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pre väčšinu územia Slovenska, a to od 13.00 do 19.00 hod.

Počas horúčav netreba zabúdať na pitný režim, ktorý pomáha predchádzať kolapsom z tepla. Ako upozornila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky Alena Krčová, je potrebné piť priebežne a nečakať na pocit smädu. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre organizmus, pričom najohrozenejšou skupinou sú deti, seniori a chronickí pacienti.

Foto
Výstraha druhého stupňa pred horúčavami platí aj v Košiciach / TASR

Vhodnými nápojmi sú napríklad minerálne vody s obsahom sodíka do sto miligramov na liter, bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy. Obsahovať by mali čo najmenej cukru (do šiestich percent), pretože zvyšuje pocit smädu. Nevhodný je tiež alkohol, ktorý produkuje teplo v organizme. Ideálne nie sú ani príliš studené nápoje. Pri pobyte na slnku netreba zabúdať na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

Horúčavy by mali vo večerných hodinách vystriedať búrky. Na západe Slovenska môže spadnúť 20 až 40 milimetrov zrážok. Z tohto dôvodu hrozí zvýšenie hladiny malých vodných tokov a zatopenie pivníc, podjazdov a podchodov. Búrky môžu byť sprevádzané krupobitím či silným vetrom, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť až 85 kilometrov za hodinu. Výstraha pred búrkami platí od pondelka 21.00 hod. až do utorkového (13.8.) rána.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre