Humenčania majú nový atletický štadión

VýchodSpravodajstvo

Rekonštrukciou vznikla funkčná bežecká dráha s bezpečným povrchom v požadovanej kvalite.

Z antukového nefunkčného oválu na futbalovom ihrisku pri Mlyne v Humennom sa stal nový atletický štadión. Samospráva zároveň vybudovala atletické sektory, ktoré od piatka (30.9.) slúžia verejnosti.

„Z veľkých športov nám chýbal stánok na atletiku. 1. Atletický klub Humenné robí mestu dobré meno, vychováva atletické talenty aj reprezentantov. I keď bol projekt ohrozený, lebo koronakríza uberala samosprávam značné čiastky z podielových daní, aj napriek riziku sme sa rozhodli, že do toho ideme a dnes sa môžeme tešiť z krásneho športoviska,“ uviedol primátor Humenného Miloš Meričko.

„Som presvedčený, že bude slúžiť nielen východnému Slovensku, ale že sem budú chodiť aj atléti zo západného Slovenska a že tu budeme robiť aj súťaže slovenského významu, majstrovská Slovenska a prípadne aj medzinárodné podujatia,“ skonštatoval prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Foto
Súčasťou štadióna je aj 110-metrová rovinka s ôsmimi bežeckými dráhami / TASR

Tartanový ovál má šesť bežeckých dráh, pričom meria 400 metrov. Jeho súčasťou je aj 110-metrová rovinka s ôsmimi bežeckými dráhami. Za futbalovými bránkami sú sektory na atletické disciplíny, napríklad skok do výšky s viacúčelovou plochou, skok o žrdi, vrh guľou, hod diskom, kladivom i oštepom.

Rekonštrukciou vznikla funkčná bežecká atletická dráha s bezpečným povrchom v požadovanej kvalite a s požiadavkami WA (IAAF). V areáli sa nachádza futbalové ihrisko v pôvodnej veľkosti 105-krát 68 metrov a automatický zavlažovací systém.  

„Bez kvalitnej infraštruktúry sa, žiaľ, už dnes šport robiť nedá. Tiež som začínal na atletickom štadióne v Nitre, kde sme robili v podstate to, čo robia tieto deti a poctivou prácou, dobrým trénerským vedením a vďaka kvalitnej infraštruktúre som sa stal olympijským víťazom,“ reagoval olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth.

Súčasťou projektu za takmer 970-tisíc eur bola aj výstavba oporného múru, preložky sietí a realizácia oplotenia. Slovenský atletický zväz prispel sumou 270-tisíc eur, Prešovský samosprávny kraj poskytol 115-tisíc a zvyšok financovalo mesto z vlastných zdrojov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre