Kaplnka sv. Jána Nepomuckého v Kežmarku sa dočkala rekonštrukcie

VýchodSpravodajstvo

Táto baroková stavba doposiaľ chátrala.

Na križovatke ulíc Tehelňa a Michalská v Kežmarku, oproti mostu cez rieku Poprad, pri bývalej textilnej továrni Tatraľan sa nachádza prícestná Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, ktorá bola postavená na mieste drevenej kaplnky v roku 1803. Vonkajšia fasáda bola zachovaná v druhej polovici 20. storočia, ale postupne schátrala. Interiér aj exteriér tejto barokovej stavby sa zrekonštruoval, pričom súčasťou stavebných prác bola sanácia a odvlhčenie.

„Na základe získanej fotodokumentácie, reštaurátorského prieskumu, za spolupráce s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky bola kaplnke prinavrátená čo najautentickejšia podoba,“ povedal dekan Rímskokatolíckej farnosti v Kežmarku František Trstenský s tým, že po sanačných a odvodňovacích prácach nasledovala výmena strešnej krytiny s cieľom priblížiť sa pôvodnému kupolovitému tvaru strechy kaplnky:

„Pod pozláteným symbolom sv. Jána Nepomuckého bola podľa starej fotografie obnovená malá okrúhla strieška, takzvaná hálka. Fotodokumentácia pomohla obnoviť profiláciu podstrešnej – korunnej rímsy a kompozitných hlavíc pilastrov. Na základe prieskumu bola obnovená farba fasády a klenby kaplnky.“

Foto
Kaplnka roky chátrala / Rímskokatolícka farnosť Kežmarok

Kaplnka má nové dvere, ktoré zabezpečujú presvetlenie aj nahliadnutie do interiéru. Projekt bol vyčíslený na takmer 88-tisíc eur, z toho vyše 61-tisíc eur bolo financovaných z dotácie Prešovského samosprávneho kraja, zvyšok hradila farnosť.

„Na základe záznamu vo vizitácii z roku 1832 boli po konzultácii a súhlase Pamiatkového úradu Slovenskej republiky obnovené nápisy v kaplnke a na fasáde kaplnky. Dodnes nezvestnú pôvodnú plastiku sv. Jána Nepomuckého nahradila nová drevorezba,“ doplnil Trstenský.

Pôvodná socha z prvej polovice 18. storočia bola v roku 1993 zreštaurovaná. Trstenský skonštatoval, že následne ju odcudzil neznámy páchateľ:

„Zrejme sa stala objektom čierneho trhu so starožitnosťami a umeleckými pamiatkami,“ povedal Trstenský, ktorý dodal, že táto kaplnka dokumentuje vysokú úroveň stavebnej aktivity v Kežmarku na prelome 18. a 19. storočia a reprezentuje drobnú sakrálnu architektúru na Slovensku.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre