Kim Čong-un je ochotný stretnúť sa s Donaldom Trumpom

SvetSpravodajstvo

Pchjongjang vyzval Washigton na spravodlivú a obojstranne prijateľnú dohodu.

Severokórejský vodca Kim Čong-un je naklonený myšlienke opätovného stretnutia s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Najvyšší predstaviteľ Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) zároveň vyhlásil, že Pchjongjang sa nebude upínať na takéto summity, aby dosiahol uvoľnenie sankcií. Trpezlivo chce počkať do konca roka, či Spojené štáty v tejto súvislosti prijmú odvážne rozhodnutie. Kim vyzval Washigton na spravodlivú a obojstranne prijateľnú dohodu, pričom dodal, že jeho vzťahy s Bielym domov sú vynikajúce.

Foto
Kim Čong-un a Donald Trump / TASR

„Ak Spojené štáty navrhnú usporiadať tretí summit KĽDR-USA so správnym prístupom, sme ochotní ísť do toho ešte raz. Nebudem vôbec váhať s podpísaním dohody, ale musí byť napísaná spôsobom, ktorý bude napĺňať záujmy KĽDR i USA, bude spravodlivá a obojstranne prijateľná, čo bude celé závisieť od toho, aký prístup zvolia Spojené štáty,“ uviedol Kim s tým, že neúspech februárového samitu súvisel s jednostranným presadzovaním požiadaviek USA. Príčinou stroskotania stretnutia Kima a Trumpa podľa Washingtonu boli prehnané požiadavky Severnej Kórey, pokiaľ ide o uvoľnenie sankcií voči tejto krajine výmenou za opatrenia na odzbrojenie.

„Samozrejme, považujeme za dôležité riešiť problémy prostredníctvom dialógu a vyjednávania. Ale americký štýl dialógu, keď jednostranne pretláčajú svoje požiadavky, nám nevyhovuje a nemáme oň záujem,“ dodal Kim.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre