Knižný sprievodca chce pomôcť rozlúsknuť Košice

KošiceZaujímavosti

City Cracker otvorí obzory aj Košičanom.

Môžete prísť do Košíc a pobudnúť tu pár dní, týždňov, semestrov... No takisto môžete „zažiť Košice“. To sa vám, podľa tvorcov nového turistického sprievodcu, podarí až vtedy, keď vám v zlomí dáždnik povestný vietor VKV (výrazný košický vietor, pozn. redakcie). City Cracker (z anglického: to crack open – rozlúsknuť) sa snaží prísť na samotnú podstatu mesta. Na to, čo ľudí v meste baví a čím žijú.

Zlomený dáždnik na obálke sprievodcu je podľa autorov ideovou vstupnou bránou do mesta. City Cracker by mal zaujať už na prvé prelistovanie „Knihe sme vybrali veľmi výraznú typografiu a farby reprezentujúce Košice. Dôležitou zložkou sprievodcu sú fotografie, ktoré dopĺňajú text,“ povedala autorka Barbara Rusnáková. Na knihe sa podieľala spolu s ďalšími Košičanmi, ktorí zákutia metropoly východu poznajú najlepšie, medzi nimi aj známy sprievodca Milan Kolcun.

Knižný sprievodca, ktorý vyšiel v angličtine, je zoradený abecedne, no riadi sa vlastnou dôležitosťou. Pod písmenom A, kde by ste mohli hľadať „acomodation“, (angl. ubytovanie, pozn. redakcie) nájdete „adventure time“ (angl. dobrodružstvo, pozn. redakcie). „Vychádzali sme z pocitov a nálad, ktoré ľudia hľadajú všade. Či už sú to Košice, alebo Tokio, vždy vám záleží na tom, čo sa dá v meste zažiť, kde niekoho zobrať na rande, oddýchnuť si a kam sa vybrať za športom,“ dodala autorka.

Foto
Ikonickým pre City Cracker je zlomený dáždnik. Každý Košičan vie prečo / invisiblemag.sk

Sprievodca odkazuje na konkrétne miesta, lokality a podniky. Snaží sa odrážať život mladšej generácie Košičanov. „Miesta sme vyberali dosť intuitívne. Chceli sme napísať o lokalitách, ktoré máme radi a kam chodíme, aby ich mohli objaviť aj ostatní. Niektoré nie sú v centre, ale na okolitých sídliskách. Chceme takto docieliť, aby si ľudia pozreli aj zaujímavé miesta, ktoré sú mimo hlavného diania. Vybrali sme klasické košické podniky aj subkultúrne kluby, ktoré sa oplatí zažiť,“ vymenovala Rusnáková.

Galéria k článku

City Cracker môže otvoriť obzory aj Košičanom. Snaží sa nájsť estetiku ošarpaných budov, vyzdvihuje zaujímavé sochy a mozaiky, ktoré my domáci mnohokrát berieme ako samozrejmosť. „Už to nie sú len tie sivé Košice, kde vkuse fúka. Sú tu zaujímavé miesta s vlastnou atmosférou, ľudia, ktorí pracujú na zaujímavých projektoch a tento pocit sme chceli pretlačiť aj do publikácie. Košičan by mal byť na túto knihu hrdý, rovnako ako my. Môže ju ukázať niekomu, komu sa chce Košicami pochváliť,“ uzavrela Rusnáková.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre