Kočner vypovedal na NAKA o šifrovanej komunikácii

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 13.8. 14.45 hod.

Kontroverzný podnikateľ Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a tiež aj v kauze takzvaných televíznych zmeniek, vypovedal na nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Dnes (13.8.) v ranných hodinách ho tam predviedla policajná eskorta. Vyšetrovatelia sa zaujímali o šifrovanú komunikáciu v podobe esemesiek medzi Kočnerom, nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby Petrom Tóthom.

Foto
Marian Kočner na NAKA / TASR

Kočner mal 3. októbra 2017 napísať Tóthovi správu so znením: „Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta.“ Polícia rozšifrovala aj správy Kočnera s Bödörom, ktoré súvisia s kauzou zmeniek televízie Markíza, pre ktoré sa súdi spolu s bývalým televíznym riaditeľom a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom. Kočner sa tiež v správach pýtal Bödöra, či dohoda s Milanom ešte platí.

Advokát Kočnera Marek Para uviedol, že jeho klient poprel svoju účasť na vražde Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a zároveň jednoznačne prejavil svoju nevinu. Kočner vypovedal iba krátko. „A to vzhľadom na trvalé zásahy do práva na obhajobu. Či sa to týka miestnosti číslo 4, kde sme nonstop umiestňovaní, či je to monitorovanie telefonických hovorov s obhajobou prítomnosťou príslušníkov na úrovni jeden, jeden a pol metra,“ povedal Para s tým, že jeho klientovi je údajne odopieraný spánok, čo má dokazovať nariadenie, podľa ktorého má byť budený každých 30 minút: „Toto nariadenie nám bolo doručené poštou neznámou osobou. Má to byť z prostredia vedúcich funkcionárov Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby Leopoldov. Toto všetko sme dali vyšetrovateľovi prešetriť. Nariadenie sme dali aj príslušnému súdu.“

QR kódy z mobilu Kočnera sa podľa Paru nedajú priradiť ku konkrétnym ľuďom, s ktorými si mal jeho klient písať. „Čo sa týka správ z aplikácie Threema, aj dnes vyplynulo z výsluchu, že tie QR kódy sú absolútne nepriraditeľné. Pokiaľ nám nikto nepovie bez akýchkoľvek pochybností, koho sa týka ten či onen QR kód a je to len nejaká neznáma osoba a ak sa nemôžem oboznámiť s tým systémom, akým bola záloha v telefóne obnovená, aby som to mohol spochybniť znalcami, tak nie je možné vychádzať z úplnosti a ani spoľahlivosti tohto dôkazu,“ doplnil Para.

Advokát zdôraznil, že sa nedá vylúčiť, či nedošlo k manipulácii so získanou komunikáciou. „Preto si dovolím pochybovať a, samozrejme, som v kontakte so znalcami a špecialistami v IT sektore, ktorí ma do tejto problematiky uvádzajú a keď to bude namieste, zverejním mnou nadobudnuté poznatky. Je podstatné to, že QR kód nie je možné priradiť ku konkrétnej osobe, to znamená, už toto narúša akúkoľvek procesnú spôsobilosť, takže zatiaľ je to na úrovni špekulácie a k špekuláciám sa zatiaľ vyjadrovať nebudeme, budeme sa riadiť faktami.“

Para dodal, že dve SMS správy z mobilu jeho klienta, ktoré sa mali týkať vraždy Kuciaka a Kušnírovej, s týmto prípadom vôbec nesúviseli. „Už len z obsahu tých správ je jasné, že sa toho skutku vôbec netýkajú. Ich obsah nebudem púšťať médiám, lebo je to nespoľahlivý dôkaz.“ Podľa Paru je oveľa zaujímavejšie, že sa celý prípad vraždy spolitizoval a vyšetrovateľ sa ho snaží spojiť so stranou Smer-SD. „Poviem príklad, je tu 150 A-štvoriek kŕčovito zozbieraných správ, ktoré sa len okrajovo dotýkajú strany Smer-SD. To znamená, že tá politická angažovanosť v rámci tohto vyšetrovacieho tímu je absurdná,“ uzavrel Para.

Obvinený Kočner je v súčasnosti vo väznici v Leopoldove. Okrem iného čelí obvineniu aj v ekonomických kauzách, ktoré súvisia s daňovými vratkami za hotely na Donovaloch, golfovým ihriskom v Báči pri Bratislave a prevodmi bytov v komplexoch Five Stars Residence a Bonaparte.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre