Koncentrácia peľu tráv v ovzduší bude postupne klesať

SlovenskoSpravodajstvo

Koncentrácie spór húb budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie.

Uplynulé dni ani napriek chladnejšiemu počasiu a dažďom nepriniesli alergikom na peľ výraznejšiu úľavu. V ovzduší na celom území Slovenska naďalej dominoval peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy spolu s najsilnejším alergénom tohto obdobia - peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Ako informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, peľová sezóna týchto tráv pomaly končí a ich denné koncentrácie budú postupne klesať.

„Peľ tráv z čeľade lipnicovitých v najvyšších koncentráciách zachytili monitorovacie stanice v Žiline, v Košiciach a v Banskej Bystrici. Najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavy zachytili zas monitorovacie stanice v Košiciach, v Banskej Bystrici, v Žiline a v Bratislave. Ostatné monitorovacie stanice zachytili peľ tráv a pŕhľavy v stredných až nízkych koncentráciách. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ bazy, lipy, gaštanu, mrlíka, skorocelu, štiavu, astrovitých a mrkvovitých,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Ako ďalej dodala, monitorovacie stanice v Bratislave, Košiciach a v Žiline zachytili prvý peľ ambrózie a monitorovacia stanica v Bratislave aj prvý peľ paliny. Vo veľmi vysokých úrovniach sa udržiavali v posledných dňoch aj denné koncentrácie spór húb (plesní), ktoré boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

V nasledujúcich dňoch predpokladajú odborníci okrem poklesu denných koncentrácií peľu tráv postupný pokles u peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy a mierny aj u peľov burín – skorocelu, štiavu a mrlíkov. Peľ tráv v alergologicky významných koncentráciách sa miestami môže vyskytnúť na strednom, severnom a východnom Slovensku. Pomaly začne pribúdať peľ paliny a ambrózie. Koncentrácie spór húb (plesní) budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok, očakávame nárast denných koncentrácií peľu. Pokles peľu bude lokálne ovplyvňovaný najmä nočným ochladením a zrážkovou činnosťou,“ dodala Lafférsová.

 

Zdroj: SITA

Komentáre