Koncom mesiaca by malo pribúdať 3000 nakazených denne a 200 hospitalizovaných

SlovenskoKoronavírus

Poukazuje to na veľké regionálne rozdiely.

Šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík vyhlásil, že epidemiologická situácia na Slovensku sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom opäť zhoršila. Od pondelka 18. októbra bude v rámci COVID automatu 5 čiernych okresov v treťom stupni ohrozenia. Zároveň rastie pozitivita PCR a antigénových testov, pričom koncom mesiaca by denne malo pribúdať približne 3000 nakazených a nadúmrtnosť na koronavírus by mala byť na úrovni 450 – 550 osôb, čo predstavuje 10 percent.

Mišík uviedol, že lekári denne prijímajú 100 COVID pacientov. Koncom októbra by to malo byť 150 – 200 hospitalizovaných, teda v nemocniciach by malo ležať 1200 – 1600 ľudí. Zhoršovanie epidemiologickej situácie poukazuje na veľké regionálne rozdiely.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský skonštatoval, že by nechceli obmedziť cestovanie počas blížiacich sa sviatkov. Zatiaľ nie je jasné, či sa opatrenia budú meniť. Občania však musia dodržiavať aktuálne platné nariadenia.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Platy zdravotníkov by sa v budúcom roku mohli zvýšiť tak, aby slovenské zdravotníctvo bolo konkurencieschopné voči iným krajinám. Takýmto spôsobom by sa malo predísť odchodu zdravotníkov do zahraničia. Zároveň by sa mal opäť zaviesť príplatok za prácu na COVID oddeleniach, a to za určitých podmienok.

„Dohodli sme sa s pánom premiérom a ministrom financií, že od doby, keď počet pacientov v nemocniciach presiahne 1000, začnú byť zamestnancom na COVID oddeleniach vyplácané sedemeurové príplatky,“ reagoval Lengvarský s tým, že Slovensko darovalo Vietnamu 100-tisíc vakcín proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre