Košice zasiahli horúčavy. Pozor na kolapsy z tepla

KošiceSpravodajstvo

Nezabúdajte na dostatočný pitný režim.

Metropolu východu tento týždeň zasiahla prvá vlna horúčav. Teploty vystúpili nad 30 stupňov Celzia. Košickí zdravotníci zaznamenali viac kolapsov z tepla. V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) ošetrili viac ako 25 osôb, pričom kolapsami sa zaoberali aj vlani. „Pred rokom to počas celého roka bolo spolu 164 osôb. Viac pacientov ošetrili naši odborníci v mesiaci august. Spolu išlo o 92 ľudí. Počas júla lekársku pomoc po kolapse z tepla vyhľadalo v našej nemocnici 72 pacientov,“ informovala hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Odborníci upozorňujú, že najzaťaženejšou zdravotnou skupinou sú predovšetkým deti a starší ľudia. Podľa zdravotníkov v Šaci sa rozdiel medzi bežným letným a tropickým dňom líši v počte ošetrených osôb o 25 percent.  Meteorológovia pred teplom vydali aj výstrahy. „Pre mesto Košice a blízke okolie na dnes (14.6.) platí výstraha prvého stupňa pred horúčavami. Očakávame, že dnes na niektorých miestach teplota vystúpi na 33 až 34 stupňov Celzia. Najteplejšie by malo byť v čase medzi 15.00 až 18.00 hod.,“ informoval meteorológ Pavol Beránek.

Dôležitý je dostatočný pitný režim, minimalizácia pobytu na slnku či vyhýbanie sa prehriatym priestorom. Zdravotné komplikácie prináša aj dlhé zotrvanie v extrémne prechladených priestoroch, podobne ako rýchle a časté striedanie zimy a tepla, napríklad v nadmerne klimatizovanom aute.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre