Košická knižnica chce priblížiť verejnosti knihy prostredníctvom webového portálu

KošiceZaujímavosti

S heslom „Máme radi knihy, no milujeme literatúru“ uviedla riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia nový webový portál Knihy na dosah.

V spolupráci s prešovskou knižnicou Pavla Országha Hviezdoslava spustila Verejná knižnica Jána Bocatia portál, ktorý by mal združovať milovníkov literatúry nielen na východe Slovenska. Portál ma podobu elektronického magazínu a prináša rubriky venované renomovaným i začínajúcim autorom, ponúka pohľad na súčasnú poéziu, prózu aj komiks.

„Chceme využiť dostupné prostriedky, ktoré nám ponúkajú súčasné technické možnosti, aby sme propagovali literatúru a čítanie, podporovali domácich autorov, povzbudzovali kreativitu a vytvárali dynamický priestor na prezentáciu aktuálnych diel,“ povedala o magazíne riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia Soňa Jakešová.

Foto
Portál predstavili riaditeľky košickej a prešovskej knižnice spolu so šéfredaktorkou portálu a zástupcom spoločnosti Ness, ktorá sa o portál postarala technicky

Za fungovanie magazínu zodpovedá šéfredaktorka portálu Alena Závocká a odbornou garantkou je literárna vedkyňa Mária Klapáková. „Pevne veríme že portálu sa bude dariť a bude živý. Našim hlavným cieľom je, aby na ňom stále pribúdal zaujímavý obsah. Dúfame, že sa nám podarí osloviť aj ďalších autorov, ktorí budú pre čitateľov atraktívni. V budúcnosti by sme magazín takisto radi rozšírili o nové rubriky,“ povedala o svojich víziách šéfredaktorka Alena Závocká.

Medzi zaujímavosti portálu patrí predstavovanie žánru komiksu, ktorý je v našich končinách stále málo známy. Začínajúcim autorom ponúka magazín Knihy na dosah priestor, na ktorom môžu predstaviť svoju tvorbu a nechať si ju ohodnotiť literárnou vedkyňou a lektorkou tvorivého písania Danielou Burdovou.

Pod výslednú podobu webového magazínu sa podpísali programátori spoločnosti Ness KDC Košice, ktorí už pre košickú knižnicu vyvinuli aj webovú stránku. Portálu zabezpečili webhosting a servis v rámci svojho dobročinného programu Ness KDC Košiciam.

Portál Knihy na dosah nájdu čitatelia na adrese knihynadosah.sk

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre