Košickí architekti vytvoria slovenský pavilón v Dubaji

KošiceSpravodajstvo

Skupina architektov Atrium Architekti má za sebou 20 rokov praxe a množstvo úspešných projektov. Ich najnovšie dielo bude prezentovať Slovensko na Expo 2020 v Dubaji. V rozhovore pre Košice Online nám spoluzakladateľ Michal Burák a architekt Tomáš Boroš priblížili svoju prácu.

Predstavte nám v úvode skupinu Atrium Architekti.

Michal: Ako architekt pôsobím od roku 2003 a popri tom som založil občianske združenie, v ktorom sa venujeme sociálnym projektom ako napríklad pocitové mapy a riešenie verejných priestorov. Atrium Architekti funguje od roku 2008. Začínali sme dvaja – ja a môj otec Dušan Burák, postupne sa každým rokom rozrastáme a teraz je nás asi pätnásť.

Možnosť realizovať pavilón v Dubaji ste vyhrali v súťaži. Sú architektonické súťaže bežné pre architektov?

Michal: Jeden z častých spôsobov, ako sa architekti dostávajú k zákazkám, je práve súťaž. Ročne absolvujeme tri - štyri súťaže, no zatiaľ nemáme stálu úspešnosť. Tentoraz nám to ale vyšlo. Slovenský pavilón na Expo 2020 v Dubaju je náš prvý väčší projekt mimo Európu. Je výnimočný aj tým, že ide o národnú reprezentáciu, čo je pre nás pocta.

Ako ste sa dostali k tejto súťaži, čo stálo na začiatku?

Tomáš: Súťaž bola vypísaná na národný pavilón, ktorý má reprezentovať Slovensko počas Expa v roku 2020 v Dubaji. Slovenský pavilón sa nachádza v tematickom celku, ktorý sa venuje mobilite. My sme sa toto zadanie snažili naplniť tak, že sme prišli s myšlienkou oblakov. K tejto myšlienke sme prišli cez patenty, ktoré so Slovenskom súvisia – napríklad padák Štefana Baniča. S oblakmi a výškou sa nám spájali aj Tatry, takže k tejto tematike navádzalo viac súvislostí. Ideu oblakov sme stvárnili za pomoci látok, ktoré radíme za sebou, v každej z nich je otvor, čo vytvára vo vnútri zaujímavý priestor.

Ako dlho sa na takomto projekte pracuje?

Tomáš: Začína to skicami, nápadmi...Tie sa postupne selektujú. Začali sme tak mesiac a pol pred odovzdaním. Vždy je to tak, že čím bližšie je termín, tým viac ľudí na tom pracuje. Posledný týždeň sa na tom už „maká“ takmer neustále, až do vyčerpania. Našou výhodou bolo aj to, že už počas tvorby návrhu sme komunikovali s partnermi v Dubaji, ktorí majú skúsenosti so stavbou pavilónov a vedeli nám poradiť, čo je ešte realizovateľné a čo už nie.

Galéria k článku

Čím je váš projekt iný a vďaka čomu sa na expo nestratí?

Tomáš: Zadanie bolo stanovené tak, že stavba tam má stáť pol roka. Už pri tvorbe nápadu sme s touto myšlienkou pracovali a chceli sme, aby sa to celé dalo ľahko priniesť a odniesť. Konštrukciu sme navrhli z lodných kontajnerov, ktoré sa dajú prenášať. Samotná exhibícia je z tkanín, ktoré sú napínané. Celkovo tam bude asi 77 napnutých látok, celý pavilón má rozmery 12x19 a dlhý bude 49 metrov. Po celej dĺžke sú kladené látky. To je pre nás výzva, pretože pavilón musí ustáť napríklad púštnu búrku. Na látku chceme aplikovať folklórne vzory, takže to bude reprezentatívne aj takýmto spôsobom.

Michal: Slovenský pavilón bude hneď pri vstupe do jedného z koridorov a teda očakávame vysokú návštevnosť. Osobne mám k tomuto podujatiu zvláštny vzťah. Tejto expo som sa zúčastnil ešte ako študent v roku 2000. Vtedy som ešte netušil, že v roku 2020 budem s tímom realizovať slovenský pavilón.

Pri vašom víťazstve vznikli isté komplikácie a pôvodne ste skončili druhí, ako to, že ste nakoniec vyhrali?

Tomáš: Problém so súťažami na Slovenku je ten, že aj keď sa zorganizujú, veľmi málo z projektov sa aj zrealizuje. To je faktor, ktorý odrádza architektov. Na túto súťaž sme mali dosť málo času a zo začiatku sme mali pochybnosti, či to niekto nemá už dohodnuté. Nakoniec sme sa rozhodli, že do toho pôjdeme a vyšlo to.

Michal: Naše víťazstvo najprv nebolo víťazstvo...V celkovom hodnotení sme skončili druhí a realizuje sa len projekt absolútneho víťaza. Po  výsledkoch sme boli sklamaní, no jedného krásneho dňa zrazu prišla informácia, že máme veľkú šancu svoj projekt realizovať. Organizátor sa nedohodol na podmienkach s víťazom a realizácia sa posunula na druhý najlepší projekt. Rokovanie s nami prebehlo úspešne a teraz už začíname s realizáciou. Čaká nás niekoľko ciest do Dubaja a na výsledok projektu sa už teraz tešíme.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre