Kresťania aj dnes slávia zmŕtvychvstanie Ježiša Krista

SlovenskoSpravodajstvo

S Veľkonočným pondelkom sa spája tradičná olievačka a šibačka.

Oslava zmŕtvychvstania Ježiša Krista pokračuje v kostoloch aj dnes (22.4.) na Veľkonočný pondelok. Tento deň sa nazýva aj Pondelkom baránka, na pamiatku toho, čo sa udialo v prvý deň po sobote. Ženy vtedy pribehli k hrobu a boli vydesené z toho, že v ňom nenašli telo Ježiša. Odvahu im dodal anjel, ktorý im prikázal, aby to, čo videli, išli povedať apoštolom.

V gréckokatolíckej cirkvi je Svetlý pondelok prikázaným sviatkom, ktorý sa spája so slávením svätej liturgie, myrovaním či sprievodom okolo chrámu. Aj v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania je 2. slávnosť veľkonočná dňom radosti z Pánovho vzkriesenia. Po Veľkej noci je ešte päť nedieľ, ktoré patria do veľkonočného obdobia cirkevného roka. 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Rímskokatolíci budú v najbližších dňoch sláviť osemdňovú oktávu Kristovho zmŕtvychvstania, ktorá sa končí Nedeľou Božieho milosrdenstva, čiže prvou nedeľou po Veľkej noci. Veľkonočné obdobie trvá päťdesiat dní. Začína sa na Bielu sobotu večer a končí sa na sviatok Zoslania Ducha Svätého, ktorý sa nazýva aj Turíce.

Posledný deň veľkonočných sviatkov je nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách známy šibačkou, oblievaním dievčat a žien vodou a rozdávaním maľovaných či čokoládových vajíčok. Najčastejšie sa ženy i dievčatá šibú korbáčmi z vŕbového prútia, ktoré je symbolom jarnej prírody. Ich dotyk vraj omladzuje, prináša silu a krásu. Rovnaký účinok sa prisudzuje aj polievaniu vodou. Šibači a polievači okrem pohostenia dostávajú kraslicu alebo čokoládové vajíčko či mašľu na korbáč.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre