Kresťania slávia Kvetnú nedeľu. Vstupujú tak do Veľkého či Svätého týždňa

SlovenskoSpravodajstvo

Cirkev si pripomína rozhodnutie židovskej rady o smrti Ježiša Krista a jeho slávnostný vstup do Jeruzalema.

Veriaci kresťania nielen na Slovensku, ale aj v celom svete dnes (14.4.) slávia Kvetnú nedeľu, ktorou začínajú takzvaný Veľký, respektíve Svätý týždeň. Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka a v rovnakom termíne ho slávia veriaci katolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Katolíci si dnes pripomínajú rozhodnutie židovskej rady o smrti Ježiša Krista a jeho slávnostný vstup do Jeruzalema, kde ho vítali palmovými listami a volali na jeho slávu. O pár dní na to už žiadali jeho ukrižovanie a smrť. Rímskokatolícki kňazi počas Kvetnej nedele posväcujú palmové alebo olivové ratolesti, na Slovensku sú to prevažne bahniatka. Tie sa potom spália na popol, ktorý sa používa pri obradoch Popolcovej stredy na budúci rok. V katolíckych a evanjelických kostoloch sa na Kvetnú nedeľu spievajú alebo čítajú pašie, teda časti evanjelia, ktoré opisujú utrpenie Krista od Poslednej večere až po jeho smrť na kríži.

Kvetnú nedeľu slávia aj veriaci Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Tento sviatok nazývajú Palmová nedeľa, a to podľa ratolestí, ktorými ľudia vystielali cestu Ježišovi prichádzajúcemu do Jeruzalema. V evanjelických kostoloch sa liturgia začína predspevom: „Aj hľa, vstupujeme do Jeruzalema a splní sa všetko o Synovi človeka, čo napísali proroci. A vydajú ho pohanom, odsúdia na smrť, zbičujú a zabijú, ale na tretí deň vstane z mŕtvych.“ Kvetnú nedeľu slávia aj veriaci gréckokatolíckej cirkvi.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre