Kurd je vinný z falšovania dokladov

KošiceSpravodajstvo

V jeho prípade aj naďalej trvá azylové konanie.

Okresný súd Košice II uznal iránskeho Kurda, ktorý žiada o azyl na Slovensku, vinným z prečinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Ako informovalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR), o udelení azylu rozhodne rezort do šiestich mesiacov od začatia konania. „Na dnešnom hlavnom pojednávaní Okresný súd Košice II uznal obžalovaného vinným z tohto trestného činu a uložil mu trest odňatia slobody v trvaní desať mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní 24 mesiacov,“ uviedol hovorca Krajskej prokuratúry Košice Milan Filičko. Keďže sa obžalovaný, ale aj prokurátor vzdali práva na odvolanie, rozhodnutie súdu je právoplatné.

Foto
Budova košických súdov / TASR

Okresný prokurátor včera (9.1.) podal obžalobu na Bahrama Samaniho. Muž v utorok (8.1.) ráno na košickom letisku pri hraničnej kontrole po prílete z Istanbulu predložil falošný cestovný pas, pričom sa vydával za občana Slovinska. V prípade iránskeho Kurda aj naďalej trvá azylové konanie, čo potvrdil aj rezort vnútra: „Nakoľko ide o žiadateľa o azyl, nie je možné k osobe poskytovať informácie, všetky postupy azylovej procedúry budú však riešené v súlade so zákonom o azyle a ministerstvo v konaní rozhodne do šiestich mesiacov od začatia konania.“

Zo zákona o azyle vyplýva, že konanie o jeho udelení sa začína vyhlásením cudzinca na príslušnom policajnom útvare o tom, že žiada o udelenie azylu alebo o poskytnutie doplnkovej ochrany na území Slovenskej republiky. Iránsky Kurd požiadal o azyl z utorka na stredu. „Takže sa začalo štandardné konanie a do konečného rozhodnutia Migračného úradu MV SR o jeho žiadosti o azyl zostane na území Slovenska,“ skonštatovala hovorkyňa Policajného prezídia Denisa Baloghová.

Muž chcel vstúpiť na územie Európskej únie s falošným cestovným pasom. Neskôr tvrdil, že je afganskej štátnej príslušnosti. „Polícia postupovala štandardným spôsobom, osobu poučila, zabezpečila tlmočníka,“ doplnila Baloghová. Keďže pôvodne muž nevyužil možnosť požiadania o azyl, polícia najskôr rozhodla o jeho vrátení do krajiny, z ktorej priletel.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre