Kvalitné filmy nestarnú a stále majú čo povedať

KošiceVašimi očami

Film je dôležitá súčasť našej kultúry, podobne ako hudba, divadlo alebo výtvarné umenie.

Stereotypnosť festivalu spočíva v tom, že je vždy iný. Iné je nielen počasie, iné sú predovšetkým filmy, hostia festivalu a publikum. Myslím si, že aj tento rok to bude tak. Že si budeme môcť vybrať z množstva filmov, že bude dobrá festivalová atmosféra a že budeme môcť konštatovať, že Košice už prijali festival za svoj, že sa stal integrálnou súčasťou jeho kultúrneho života. Metropola východu má takmer ideálnu infraštruktúru pre takéto podujatie, a to sú nielen kinosály a iné priestory, ale predovšetkým vyspelé publikum.

Každá takáto udalosť rozširuje kultúrne spektrum nášho prostredia. Film je dôležitá súčasť našej kultúry, podobne ako hudba, divadlo alebo výtvarné umenie. A jeho výhoda je v tom, že film nakrútený, povedzme v Hollywoode, môžete premietať, povedzme, v Spišskej Novej Vsi.

Foto
Lasica sa v sekcii Prezidentov výber zameral na slávne muzikály / TASR

Pre mňa je festival Art Film Fest Košice zaujímavý možnosťou stretávať sa s ľuďmi, s ktorými by som sa inak nestretol a porozprávať sa s tými, s ktorými sa občas stretnem, ale na rozhovor nemáme čas.

V sekcii Prezidentov výber som sa tentokrát zameral na slávne muzikály. A to preto, lebo filmový muzikál má veľkú tradíciu. Sústredil som sa na filmy, ktoré sú výnimočné, ale v čase svojho vzniku neboli až také populárne ako, povedzme, My fair lady. Chcem upozorniť na to, že kvalitné filmy nestarnú, že nám stále majú čo povedať.

 

Milan Lasica

Komentáre