Lekárne vyzbierajú mesačne stovky kilogramov liekov

SlovenskoSpravodajstvo

Potom ich likvidujú spaľovaním.

Každý, kto má doma lieky a neužíva ich, je povinný vrátiť ich späť do lekárne. Tá je zas povinná liečivá prijať. Pri odovzdávaní liekov do lekárne však platia určité pravidlá.

„Sú na to vydané aj pokyny zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorými sa máme riadiť. Sú vyvesené aj bežne v lekárni. Všeobecne odoberáme od pacientov lieky, ktoré sú vybalené zo všetkých papierových škatúľ, ale môžu byť v blistroch, liekovkách, tubách. Ale ten bežný papierový obal a letáky patria do komunálneho odpadu,“ povedala lekárnička Iveta Štenková.

Nespotrebované lieky od obyvateľov sa považujú za odpad. Pôvodcom tohto odpadu je podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa – Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten zabezpečuje aj zvoz tohto odpadu z lekární.

„Akýkoľvek liek, ktorý už bol raz vydaný pacientovi, či už je po dobe použiteľnosti alebo nie, v prípade, že ho pacient už nepoužíva sa považuje za odpad,“ spresnil Sukeľ.

Foto
Lekárne sú povinné staré lieky od ľudí prebrať / TV KOSICE

Staré lieky spaľujú

Lekárne majú na takéto lieky špeciálne vyhradené priestory. Ako uviedla Štenková, je to denno-denná prax, že pacienti nosia do lekární nespotrebované lieky. A to približne v objeme 100 – 120 kilogramov.

„Malo by to byť v záujme nás všetkých, aby tento nebezpečný odpad neskončil na bežných skládkach, pretože tam hrozí presakovanie do spodných vôd a celkovo ide o znečisťovanie životného prostredia,“ upozornila Štenková.

Výber nespotrebovaných liekov býva dvakrát ročne, obvykle v mesiacoch marec a október. Ich zvoz má na starosti spoločnosť Modrá planéta. Len z košickej lekárne na Toryskej odniesli uplynulý mesiac okolo 130 kilogramov nevyužitých liekov.

„Tento zozbieraný odpad sa likviduje spaľovaním. Bola nejaká diskusia o financovaní zaobchádzania s týmto odpadom, ale všetko je zatiaľ po starom, takže k žiadnym zásadným zmenám nedošlo. Na čo by bolo potrebné upozorniť ľudí je, že nie všetko, čo si zakúpili v lekárni, patrí do liekového odpadu. Pretože v lekárni máte napríklad aj kozmetiku, doplnky, a tie sa nepovažujú za tento druh odpadu,“ doplnil Sukeľ.

K nebezpečnému odpadu, ktorý lekárne zbierajú, patria aj nepoužité injekčné striekačky. Tie však lekárne uchovávajú samostatne, nie v priamom styku s liekmi.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE / TV KOŠICE

Komentáre