Lesníci pripravili na Tatranskú múzejnú noc bohatý program

VýchodKultúra

Návštevníci budú môcť spoločne s geológom už tradične nahliadnuť aj do sveta minerálov a hornín Tatier.

Do celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií sa už tradične zapoja aj Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u). „Návštevníci Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici sa môžu už túto sobotu 18. mája tešiť na bohatý program, ktorý ponúkne 5. ročník Tatranskej múzejnej noci. Okrem ukážok výskumnej činnosti nebudú chýbať ani zaujímavé prednášky či filmové novinky,“ informovala Martina Petránová zo ŠL TANAP-u. 

Súčasťou podujatia bude aj 3. ročník Dňa fascinácie rastlinami, v rámci ktorého majú záujemcovia šancu poodhaliť tajomstvá rastlinnej ríše. Odborníci ich zasvätia nielen do botanického výskumu, ale priblížia im tiež lesnícky výskum a vplyv klimatickej zmeny na lesy. Viac sa dozvedia aj o zoologickom výskume a chýbať nebudú ani názorné ukážky preparovania živočíchov. „Návštevníci budú môcť spoločne s geológom už tradične nahliadnuť aj do sveta minerálov a hornín Tatier. Zoznámia sa s genofondom pôvodných tatranských drevín a pripravené budú vzorky škodcov smreka obyčajného. Rybárov zase potešia ukážky tradičnej výroby rybárskych sietí i prezentácie zarybňovania tatranských potokov,“ priblížila Petránová.

Foto
Do celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií sa už tradične zapoja aj Štátne lesy Tatranského národného parku  / TASR

Pozvanie opäť prijali aj pracovníci Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied Košice, ktorí odpovedia na všetky otázky pred blížiacou sa kliešťovou sezónou. Prednášku na tému Poznávame Vysoké Tatry si pripravili členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru, ktorí predvedú aj názorné ukážky záchrannej činnosti. Najmenší návštevníci sa môžu tešiť na detské kino, lesní pedagógovia pre nich pripravili kreatívne dielne, rôzne hry a ďalšie aktivity. „Premiéru bude mať tiež nová snímka potápača a ekológa ŠL TANAP-u Pavla Kráľa s názvom Otužilci tatranských plies. Okrem nej si záujemcovia budú môcť pozrieť aj dokument z návštevy národných parkov Ruska zameraných na prinavrátenie zubrov do voľnej prírody či vypočuť si prednášku na tému Zmeny v lesoch v Tatranskej Javorine,“ upozornila Petránová.

Podujatie otvorí tento rok stavanie mája o 15. hodine, brány múzea ostanú otvorené až do 22. hodiny. Vstup na všetky premietania a prednášky, ako aj prehliadky muzeálnych expozícií, je počas celého dňa bezplatný.

 

Zdroj: TASR

Komentáre