Lídri niektorých opozičných strán sa dohodli na spolupráci pri spoločenských témach

SlovenskoSpravodajstvo

Jednou z nich je aj kauza Gorila.

Predsedovia niektorých opozičných strán sa na dnešnom (21.10.) stretnutí dohodli na postupe pri troch veľkých spoločenských témach, ktorými sú vzájomné prepožičanie si pódií 17. novembra, ale aj 21. februára pri príležitosti druhého výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a kauza Gorila. Richard Sulík (SaS), Boris Kollár (Sme rodina), Igor Matovič (OĽaNO), Andrej Kiska (Za ľudí), Michal Truban (Progresívne Slovensko), Miroslav Beblavý (Spolu) a zástupca KDH Igor Janckulík avizovali, že takto chcú ukázať občanom Slovenska, že v budúcich voľbách sú silnou alternatívou proti súčasnej vláde.

„Spájať sa má vždy zmysel, ak máte rovnaké hodnoty,“ vyhlásil Sulík s tým, že by opozícia mohla podpísať aj dokument o spolupráci. Ten zasa Truban prirovnal k zmluve o neútočení medzi koalíciou PS-Spolu a KDH. Strana Za ľudí by tiež takúto dohodu podporila, avšak žiada vylúčenie spolupráce s koaličnou stranou Smer-SD.

Kiska uviedol, že na spoluprácu s Kollárom má iný názor ako SaS: „Ak budeme mať málo hlasov, mali by sme byť pripravení prísť a požiadať pána Kollára o prípadný vstup do koalície. Je to lepšia alternatíva, ako keby mal vládnuť Smer.“ Podľa Sulíka by sa však nemalo očakávať, že po jednom, dvoch stretnutiach sa spracú všetky rozdiely.  Každá strana je podľa neho niečím špecifická, preto môžu osloviť rôznych voličov. Podľa jeho slov je práve opozícia z rozmanitosti a bola by škoda túto rozmanitosť stratiť.

Foto
Demokratická opozícia / TASR

Hnutie OĽaNO na 17. novembra objednalo pódiá vo viacerých slovenských mestách, ale je ochotné ich požičať politickým kolegom. Rovnaký názor má aj strana SaS, ktorá si rezervovala pódiá v ôsmich mestách pri príležitosti druhého výročia vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Veľká časť opozície sa dohodla aj na postupe pri kauze Gorila. Predsedovi vlády Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu dajú čas do budúceho pondelka (28.10.), ako zareaguje na výzvu na stretnutie okolo okrúhleho stola. Rokovania opozičných a mimoparlamentných strán budú pokračovať v decembri. SaS však už teraz explicitne odmieta spoluprácu so stranami Smer-SD, SNS a ĽSNS.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre