Lučanský chce zvýšiť dôveryhodnosť polície

SlovenskoSpravodajstvo

Policajný prezident chce prijať aj viaceré opatrenia.

Ministerka vnútra Denisa Saková dnes (15.4.) vymenovala do funkcie staronového policajného prezidenta Milana Lučanského. Ten chce zo svojho postu prispieť k stabilizácii polície a k zvýšeniu jej dôveryhodnosti. „Verím, že budem pokračovať v práci, ktorá bola začatá,“ vyhlásil Lučanský s tým, že v rámci reorganizácie polície by chcel skvalitniť a zefektívniť činnosť špecializovaných útvarov, aj základných útvarov v polícii.

Lučanský zatiaľ nemá dôvod na to, aby došlo k personálnym zásahom do vyšetrovacích tímov. Vzhľadom na spôsob a kvalitu vyšetrovania nemá v súčasnosti výhrady. Policajný prezident chce prijať aj viaceré opatrenia, vrátane nastavenia systému kariérneho postupu. Do polície plánuje prilákať aj odborníkov, pretože nárast počítačovej kriminality a technický pokrok si vyžaduje fundovaných mladých ľudí.

Foto
Menovanie Milana Lučanského do funkcie prezidenta Policajného zboru / TASR

Saková avizovala, že o zavedení elektronických služobných preukazov budú rokovať s Úradom vlády a podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim. „Budeme sa to snažiť financovať z európskych štrukturálnych fondov. Ak to nebude možné, budeme na to používať rozpočtové prostriedky ministerstva vnútra,“ skonštatovala Saková s tým, že sa budú snažiť dosiahnuť výsledky do budúcich parlamentných volieb.

Preukazy podľa Lučanského môžu prispieť k sprehľadneniu a zefektívneniu polície. Ich zavedenie nadväzuje aj na nelegálne lustrácie. „Odbúra sa tým viac administratívy. Sú to veľmi závažné a svojím spôsobom protikorupčné opatrenia,“ doplnil Lučanský, pričom dodal, že prispejú aj k sprehľadneniu činnosti policajtov. Rezort vnútra sa zaoberá aj poddimenzovaným stavom polície a chce prijať komplex opatrení, čo potvrdila aj Saková, ktorá už rokovala so zástupcami Policajného prezídia a odborov: „Je to aj veľmi závažná otázka bytovej politiky, ktorú sa budeme snažiť riešiť oveľa efektívnejšie v nasledujúcom období.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre