Maďarská polícia v súvislosti s potopenou loďou vypočula 230 ľudí

EurópaSpravodajstvo

Ukrajinský kapitán výletnej lode zložil kauciu.

V Maďarsku pokračuje vyšetrovanie tragickej nehody vyhliadkovej lode s 33 Kórejčanmi na palube, ku ktorej došlo 29. mája v Budapešti. Kriminalisti vypočuli už 230 ľudí vrátane posádky a cestujúcich z výletnej lode Viking Sygin, 66 ako svedkov a jedného ako podozrivého. Odborníci na nautiku zistili, že vyhliadková loď Hableány bola pri zrážke vážne poškodená. Loď Viking Sygin ju predbiehala a Hableány sa dostala pod jej trup. Väčšia loď pod hladinou ju pretočila vo vertikálnom, ale aj v horizontálnom smere.

Foto
Záchranári už vytiahli loď Hableány / TASR

Ukrajinský kapitán výletnej lode Jurij C. včera (13.6.) zložil kauciu a opustil budapeštiansku väznicu, pričom tvár si zakrýval novinami. Kapitán odmietol odpovedať na otázky novinárov. Jeho obhajca Gábor M. Tóth uviedol, že udalosť otriasla kapitánom, avšak stále tvrdí, že pri osudnej plavbe neporušil žiadne predpisy. Z doterajších výsledkov vyšetrovania vyplýva, že kapitán výletnej lode nekontaktoval vyhliadkovú loď predtým, než ju začal predbiehať, čo je podľa platných plavebných predpisov jeho povinnosťou.

Pri tragickej nehode prišlo o život 25 ľudí vrátane dvojčlennej posádky. Bezprostredne po zrážke sa z Dunaja podarilo zachrániť sedem Kórejčanov. Záchranári aj naďalej intenzívne pátrajú po troch nezvestných.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre